Sari la conținut

iPadForum se închide

După patru ani și ceva de existență, iPadForum se închide. :(
Dar... pe mine și pe alți pasionați de iPad-uri, Mac-uri și alte gadgeturi de la Apple ne găsiți în continuare pe MacForum.ro. Așa că, dacă aveți probleme și întrebări legate de device-urile voastre, nu ezitați să vă înscrieți acolo!

Vă așteptăm!

Tudor Vedeanu,
administrator iPadForum.ro

Fotografie

Filme online cu subtitrare pe iPad

• Please log in to reply
4 replies to this topic

#1 Tudor

Tudor

Master Blaster

• Administrators
  • 1452 Mesaje:

Trimis la 19 March 2012 - 22:37

Fiindcă e o temă care se discută mereu, scriu aici câteva lucruri despre posibilitatea (sau imposibilitatea) de a vedea filme online cu subtitrare pe iPad.

Siturile cu filme online, așa cum cum e de exemplu vplay.ro, folosesc Flash pentru a reda filmele în browser, cu tot cu subtitrare. Dar, așa cum știm, Flash nu există pe iPad sau iPhone. Prin urmare unele dintre aceste situri folosesc și o a doua metodă pentru a afișa filmele: un player HTML5, compatibil cu iOS de pe iPad și iPhone. Cu alte cuvinte: da, filmele de pe aceste situri merg și pe iPad.

Filmele de pe siturile care nu au un player HTML5 nu pot fi vizionate pe iPad.

În legătură cu subtitrările. Dau din nou exemplul vplay.ro, care a găsit metoda prin care să suprapună subtitrarea peste playerul HTML5, care merge pe iPad. Însă această metodă nu funcționează și nu va funcționa niciodată dacă faceți filmul full screen. Pe alte situri e posibil să nu existe deloc subtitrare dacă intrați de pe iPad.

În concluzie: dacă situl cu filme nu oferă un player HTML5 compatibil cu iOS, atunci NU veți putea viziona filmele și nu există nicio metodă prin care puteți rezolva voi această situație.

#2 Henrietta

Henrietta

Senior

• Members
  • PipPipPip
  • 410 Mesaje:

Trimis la 17 April 2012 - 11:48

Puffin sau Photon a incercat cineva?

#3 uɐʇloz .

uɐʇloz .

Nu sunt frumos, nici destept, iar umorul meu lasa de dorit

• Moderatori
  • 2055 Mesaje:

Trimis la 17 April 2012 - 13:25

Puffin sau Photon a incercat cineva?

Amandoua sunt niste browsere, care "transforma" flashul in ceva.Nu le-am incercat insa ma-ndoiesc serios ca functioneaza in cazul acestui topic.

#4 CryAngel29

CryAngel29

Junior

• Members
  • Pip
  • 1 Mesaje:

Trimis la 18 December 2012 - 14:04

Salut, Pe siteul www.serialepenet.ro , mie nu imi merge subtitrari deloc. Video merge foarte bine. Ce as putea sa fac sa mearga subtitrari?

#5 Tudor

Tudor

Master Blaster

• Administrators
  • 1452 Mesaje:

Trimis la 20 December 2012 - 17:45

N-ai ce face. Dacă nu merg subtitrările pe iPad, atunci asta e. Cel mult poți încerca un browser care convertește Flash-ul, cum ar fi Puffin, însă eu nu am avut rezultate prea bune cu ele.

1 utilizatori citesc această discuție

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi