Sari la conținut

iPadForum se închide

După patru ani și ceva de existență, iPadForum se închide. :(
Dar... pe mine și pe alți pasionați de iPad-uri, Mac-uri și alte gadgeturi de la Apple ne găsiți în continuare pe MacForum.ro. Așa că, dacă aveți probleme și întrebări legate de device-urile voastre, nu ezitați să vă înscrieți acolo!

Vă așteptăm!

Tudor Vedeanu,
administrator iPadForum.ro

Fotografie

Husa sau carcasa noul iPad

• Please log in to reply
43 replies to this topic

#1 Radu Turcescu

Radu Turcescu

Consigliere

• Members
  • PipPipPipPip
  • 627 Mesaje:

Trimis la 01 April 2012 - 11:31

Salut,
As dori sa stiu ce husa sau carcasa recomandati pentru noul iPad. Au aparut cele dedicate pentru noul iPad ? Cele pentru iPad 2 sunt compatibile cu acesta ? Smart cover protejeaza cat de cat si spatele ? Mi-ar fi de folos ceva sfaturi sau pareri. Multumesc

#2 cgsorin

cgsorin

Junior

• Members
  • Pip
  • 13 Mesaje:

Trimis la 01 April 2012 - 19:53

Eu mi-am pastrat Smart Cover-ul si husa pentru spate de la iPad2 pentru ca se potrivesc perfect.
Smart Cover-ul nu protejeaza deloc spatele, trebuie o husa dedicata care sa fie "compatibila" si cu Smart Cover-ul.

#3 Eugen Mihalache

Eugen Mihalache

Psiholog

• Members
  • PipPipPipPip
  • 768 Mesaje:

Trimis la 01 April 2012 - 21:03

Miniot

#4 xxxl

xxxl

Senior

• Members
  • PipPipPip
  • 336 Mesaje:

Trimis la 01 April 2012 - 22:14

Superbe modelele de la Miniot!

From my 🍎 iPad 3

#5 FlorinL

FlorinL

Membru

• Members
  • PipPip
  • 109 Mesaje:

Trimis la 02 April 2012 - 11:45

Recomand categoric folie. Am avut asa ceva si este excelenta, protejeaza perfect spatele, e transparenta si este bineinteles, foarte subtire.
Am folie pe spate si pe ecran si smartcover cand e nevoie.

#6 Andrei Bechet

Andrei Bechet

Membru

• Members
  • PipPip
  • 108 Mesaje:

Trimis la 04 April 2012 - 20:47

Eu as merge pe husa gen plic. Imi place mai mult sa simt ipadul "gol" :P

#7 Radu Turcescu

Radu Turcescu

Consigliere

• Members
  • PipPipPipPip
  • 627 Mesaje:

Trimis la 04 April 2012 - 21:46

Eu as merge pe husa gen plic. Imi place mai mult sa simt ipadul "gol" :P

Mersi :). Si mie imi place la fel. E prea elegant. De asta voi alege smart cover, plic si folie

#8 Eugen Mihalache

Eugen Mihalache

Psiholog

• Members
  • PipPipPipPip
  • 768 Mesaje:

Trimis la 04 April 2012 - 21:56

Și eu sunt pentru folie. Dar să fie de calitate. Plic, e fain d.p.d.v. al simplității desingnului. Și, da, și mie îmi place să simt iPadul pe direct.D.a.p.d.v., accesoriile care nu lasă iPadul să "răsufle" în timpul utilizării lui nu sunt tocmai de acceptat.Astfel, o folie sau o husă în care iPadul se găsește tot timpul este mai puțin intresantă decât o husă plic din care scoți iPadul îl folosești și îl pui la loc pentru a-l feri de situații nedorite. Sigur există și alte norme de clasificare al huselor pentru iPad.

#9 uɐʇloz .

uɐʇloz .

Nu sunt frumos, nici destept, iar umorul meu lasa de dorit

• Moderatori
  • 2055 Mesaje:

Trimis la 05 April 2012 - 07:15

Nu stiu daca exista si ptr iPad, dar pentru iPhone exista acele folii care acopera total, atat fata cat si spatele.Este o solutie super comoda, doar ca nu protejeaza la soc mecanic.

#10 Eugen Mihalache

Eugen Mihalache

Psiholog

• Members
  • PipPipPipPip
  • 768 Mesaje:

Trimis la 05 April 2012 - 08:23

Nu stiu daca exista si ptr iPad, dar pentru iPhone exista acele folii care acopera total, atat fata cat si spatele.Este o solutie super comoda, doar ca nu protejeaza la soc mecanic.

Există folie.
Pentru protejarea iPadului de la șoc mecanic există o husă specială, nu îmi place dar cică își face treaba, G-Form

#11 FlorinL

FlorinL

Membru

• Members
  • PipPip
  • 109 Mesaje:

Trimis la 05 April 2012 - 18:24

Eugen, cred ca se referea la folie, nu la husa.
Ceea ce am pus pe spate acopera si lateralele, pana mai ramane aproximativ 1-2 mm pana la ecran. Fata, complet. Reclama zice ca acopera 90%...pe acolo o fi.

In opinia mea, folia ajuta mai mult decat sa protejeze impotriva zgarieturilor - ea minimizeaza amprentele (se vad mult mai putin pe folie comparativ cu ecranul gol) si in acelasi timp ofera aderenta sporita atunci cand tin ipad-ul in mana.

#12 Eugen Mihalache

Eugen Mihalache

Psiholog

• Members
  • PipPipPipPip
  • 768 Mesaje:

Trimis la 05 April 2012 - 20:21

Am răspuns la întrebarea lui cu - Există. Cupă care am pus punct. Am continuat de altfel cu o altă idee -- husa. Deci?
Da folie, dacă e de calitate, este mult mai comodă.

#13 uɐʇloz .

uɐʇloz .

• Moderatori
  • 2055 Mesaje:

Trimis la 21 June 2012 - 12:11

Stiu ca am zis ca nu-mi plac husele sau carcasele de nici o culoare, insa am o slabiciune pentru produsele Belkin.Am mai multe produse de la ei, si toate pe langa faptul ca sunt de calitate, mai sunt si durabile.

In plus la Flanco am gasit o "carcasa" spate, semitransparenta dintr-un plastic de calitate, antiscratch si antialunecare, si nu i-am rezistat, pentru ca am observat ca este ultrasubtire.Costa 54 de RON, cel pentru noul iPad.

photo 1.JPG

photo 2.JPG

#14 Vizitator_kjdrseqwsrxdtcyfvgubhiknj_*

Vizitator_kjdrseqwsrxdtcyfvgubhiknj_*
  • Guests

Trimis la 21 June 2012 - 12:16

Va recomand spigen sgp, sunt piperate ca si pret dar sunt premium. Au huse dedicate pentru noul iPad cu certificat de calitate.

Eu mi-am cumparat aceasta husa http://www.spigen.co...o-s-series.html de pe mycase.ro am dat pe ea cu tot cu transport 325 ron.

Recomand produsele SGP la toata lumea, calitatea face diferenta, nu se compara cu nici o husa cand o ti in mana, e absolut superba. Nu crdca au vreun competitor pe piata la calitate si desing. Merita toti banii !

PS: nu trezeste iPad-ul la acoperirea/descoperirea ecranului.

Sent from The New iPad
Putini stiu cat ar trebui sa stie pentru a stii cat de putin stiu.

#15 bCtz123

bCtz123

Junior

• Members
  • Pip
  • 36 Mesaje:

Trimis la 21 June 2012 - 13:10

Desi am un smart cover si o husa pe genul care a aratat Cristian Moldovan pe spate, insa neagra deoarce ipadu e negru, pentru toti cei care vor sa isi ia o husa pentru ipad recomand o husa gen sleeve, in care sa pui ipad-ul el fiind 100% protejat atunci cand il transporti.

Pentru ca nu are rost sa imbraci asa device cu prea multe lucururi si nu te mai poti bucura cu adevarat de greutate, cat de subtire se simte in mana atunci cand pui pe el diverse protectii..

Eu desi detin ce am spus mai sus cand nu il transport dau jos husa de pe spate si folosesc doar smartcover-ul, pentru ca se simte mult mai bine asa, mult mai fin, subtire, usor.

#16 uɐʇloz .

uɐʇloz .

• Moderatori
  • 2055 Mesaje:

Trimis la 21 June 2012 - 14:24

am geanta asta de la Belkin.

#17 Stavros

Stavros

Junior

• Members
  • Pip
  • 59 Mesaje:

Trimis la 29 June 2012 - 09:42

Eu am o geanta de netbook si husa de piele... Tip agenda... Ajunge

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

#18 sonder

sonder

Junior

• Members
  • Pip
  • 3 Mesaje:

Trimis la 04 September 2012 - 18:34

Nu conteaza ce puneti pe el,dar puneti ceva!!!
Am un new iPad de doua saptamâni si am pe el doua zgarieturi... Una dintre ele făcută cu...iPhone-le! Cine spunea ca ecranul este rezistent?!?!

#19 FlorinL

FlorinL

Membru

• Members
  • PipPip
  • 109 Mesaje:

Trimis la 05 September 2012 - 15:58

Husa sau carcasa ? FOLIE !
Folia e subtire, aderenta buna la mana, antiamprente, foarte clara, rezistenta la zgarieturi (si daca se zgarie, mare paguba).
NU ma refer la penalitatile alea de folie cu lipici pe spate la 20 lei.

#20 kismacko

kismacko

Membru

• Members
  • PipPip
  • 187 Mesaje:

Trimis la 05 September 2012 - 23:51

Foliile sunt foarte bune si daca iti cumperi una atunci sa fie de calitate.

1 utilizatori citesc această discuție

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi