Sari la conținut

iPadForum se închide

După patru ani și ceva de existență, iPadForum se închide. :(
Dar... pe mine și pe alți pasionați de iPad-uri, Mac-uri și alte gadgeturi de la Apple ne găsiți în continuare pe MacForum.ro. Așa că, dacă aveți probleme și întrebări legate de device-urile voastre, nu ezitați să vă înscrieți acolo!

Vă așteptăm!

Tudor Vedeanu,
administrator iPadForum.ro

Fotografie

iPad 3 jailbreak

• Please log in to reply
41 replies to this topic

#21 xxxl

xxxl

Senior

• Members
  • PipPipPip
  • 336 Mesaje:

Trimis la 20 April 2012 - 08:37

Aici suntem la pace,deci inseamna ca esti practic pasionat de sisteme de operare si asta este chiar foarte bine spun eu.Asa cum eu merg cu masina fara sa stiu ce pistoane se misca in sus si jos sau mai stiu eu ce, asta nu inseamna ca nu am amici care desfac masinile sa le faca mai performante sau mai stiu eu cum.
Din partea mea ai o sincera admiratie pentru ceea ce faci!

From my iPad 3

#22 Lucian

Lucian

Junior

• Members
  • Pip
  • 10 Mesaje:

Trimis la 24 April 2012 - 22:12

Vad ca v-ati incins la discutie, eu folosesc Jailbreak si la Iphone si la ipad 1 si voi face si la Ipad 3 imediat ce apare.
Motivele sau enumerat deja, in plus vreau cele mai bune aplicatii din toate domeniile si daca am posibilitatea sa le iau gratis de ce nu.
De ex in domeniul medicina costurile unei aplicatii sunt enorme si imi trebuie cateva aplicatii pentru sotie, care e studenta la medicina.
Astept deci JB pt IPAD3.

#23 Radu Turcescu

Radu Turcescu

Consigliere

• Members
  • PipPipPipPip
  • 627 Mesaje:

Trimis la 25 April 2012 - 05:50

De ce nu ? Pentru ca ai putea pierde garantia si s-ar putea ca dupa sa te coste mult mai mult, comparativ cu preturile aplicatiilor pentru sotie.

#24 Henrietta

Henrietta

Senior

• Members
  • PipPipPip
  • 410 Mesaje:

Trimis la 25 April 2012 - 06:49

Mai ai de asteptat, asa ca o parere: minnim 2 luni. Acum se ocupa cu deblocarea lui 4S si a noului baseband de la 5.1

#25 Lucian

Lucian

Junior

• Members
  • Pip
  • 10 Mesaje:

Trimis la 25 April 2012 - 11:01

De ce nu ? Pentru ca ai putea pierde garantia si s-ar putea ca dupa sa te coste mult mai mult, comparativ cu preturile aplicatiilor pentru sotie.

Raaduuu multumesc de grija pe care mi-o porti, dar Iphoneul are deja 2,5 ani de JB si n-am preobleme la garantie, Ipadu 1 are aproape 1 an iarasi fara probleme. Oricand se intampla ceva ii pun la loc sistemul original si gata, si apropo JB e legal, cel putin in SUA.

#26 Radu Turcescu

Radu Turcescu

Consigliere

• Members
  • PipPipPipPip
  • 627 Mesaje:

Trimis la 25 April 2012 - 13:46

Nu ai pentru ce :)) Doar ca Apple nu si-a ascuns intentia de a crea sisteme de operare din ce in ce mai greu de "spart"... Nu stii ce se poate intampla. Eu sunt de parere ca, atat timp cat exista o sansa de blocare, mai bine stau linistit. Macar cat am dispozitivele in garantie. Mult succes oricum...

#27 Henrietta

Henrietta

Senior

• Members
  • PipPipPip
  • 410 Mesaje:

Trimis la 27 April 2012 - 09:50

Azi am citit un articol de pe un blog si am selectat asta pentru voi:

"Solutiile de jailbreak sunt legale, nu trebuie asociate cu piratarea pentru ca nu au fost dezvoltate in acest scop si persoanele care produc tweak-uri si aplicatii ce extind functionalitatea iDevice-urilor noastre nu comit infractiuni. Multi dintre cei care fac jailbreak au nevoie de acele tweak-uri si aplicatii, multi pirateaza, insa fenomenul piratarii incepe sa fie practicat de din ce in ce mai putine persoane. Imi place sa vad ca multi dintre cei care piratau cumpara acum aplicatii, unii cumpara si pirateaza in acelasi timp, insa macar exista un balans care va fi inclinat in viitor in favoarea achizitionarii software-ului."

#28 uɐʇloz .

uɐʇloz .

Nu sunt frumos, nici destept, iar umorul meu lasa de dorit

• Moderatori
  • 2055 Mesaje:

Trimis la 27 April 2012 - 10:11

Azi am citit un articol de pe un blog si am selectat asta pentru voi:

"Solutiile de jailbreak sunt legale, nu trebuie asociate cu piratarea pentru ca nu au fost dezvoltate in acest scop si persoanele care produc tweak-uri si aplicatii ce extind functionalitatea iDevice-urilor noastre nu comit infractiuni. Multi dintre cei care fac jailbreak au nevoie de acele tweak-uri si aplicatii, multi pirateaza, insa fenomenul piratarii incepe sa fie practicat de din ce in ce mai putine persoane. Imi place sa vad ca multi dintre cei care piratau cumpara acum aplicatii, unii cumpara si pirateaza in acelasi timp, insa macar exista un balans care va fi inclinat in viitor in favoarea achizitionarii software-ului."

Corect, mai mult decat atat, trebuie sa recunosc ca acum 3 ani piratam si eu la greu, imi descarcam aplicatii gratuite, crackuite, insa de atunci am trecut pe legalitate din mai multe motive:

• puterea de cumparare a crescut
  • aveam probleme la update-uri de iOS, cu backup-ul aplicatiilor si tweakurilor din Cydia
  • imposibilitatea update-ului la timp , si tot timpul trebuia sa astept pana apare un JB, iar asta ma enerva
  • am realizat ca dezvoltatorii chiar muncesc mult la o aplicatie, si merita recunoscuti pentru munca lor.Asta dupa ce luni la rand am realizat si eu o aplicatie la care am muncit super mult, pana la urma rejectat de APPLE insa am invatat din experienta

Acest mesaj a fost modificat de Cristian Moldovan: 27 April 2012 - 10:12

#29 Biohazard

Biohazard

Membru

• Members
  • PipPip
  • 116 Mesaje:

Trimis la 30 April 2012 - 15:20

Nu am citit toata povestea.

Terminati cu contrele impotriva jailbreakului. Fiecare face ce vrea cu ipadul lui.
Majoritatea care nu au jailbreak zic NU.

#30 Segelino

Segelino

Junior

• Members
  • Pip
  • 3 Mesaje:

Trimis la 30 April 2012 - 19:22

@Raaaaduuu: am detinut iphone 4 si ipad 2, am avut jailbreak la ele, acum detin iphone 4s si ipad 3, fara jailbreak. situatia sta asa: jailbreackul nu ti blocheaza jucarioarele, cel mult le incetineste 1 secunda sau poate consuma bateria mai rapid, in cazul unor tweakuri. dar nu e regula general valabila. si pana la urma, chiar de ti l-ar bloca, iesi din aplicatie, o inchizi si intri iar, big deal.

Daca vrei sa duci jucarioara inapoi..si sa zicem ai jailbreak, dai un restore si telefonul e ca nou, se sterge jailbreak si gata. Nicio problema la garantie. Mi-am returnat ipad2-ul k sa mi iau ipad3, l-am dat inapoi avand jailbreak pe el, nu a fost absolut nicio problema. (la eMAG).

Trecand la partea cu "ce ti pot oferi in plus Cydia si Installous", prietene.. mult prea multe. AppStore: ai un joc ce ti place tie, iar k sa il downloadezi in varianta full ti se cer 3,99 euro, sa zicem, Installous: il iei mocca. Cele mai cautate jocuri, cele mai cautate aplicatii, in varianta FULL si unde pui k si MOCCA (gratis).

Zici k ai avut un iphone si ai instalat si ai dres, etc. Daca nu te pricepi, mai bine lasi pe altii sa ti faca update, jailbreak etc. Jailbreak nu e un lucru "rau si urat".

#31 Radu Turcescu

Radu Turcescu

Consigliere

• Members
  • PipPipPipPip
  • 627 Mesaje:

Trimis la 30 April 2012 - 21:38

@Raaaaduuu: am detinut iphone 4 si ipad 2, am avut jailbreak la ele, acum detin iphone 4s si ipad 3, fara jailbreak. situatia sta asa: jailbreackul nu ti blocheaza jucarioarele, cel mult le incetineste 1 secunda sau poate consuma bateria mai rapid, in cazul unor tweakuri. dar nu e regula general valabila. si pana la urma, chiar de ti l-ar bloca, iesi din aplicatie, o inchizi si intri iar, big deal.

Daca vrei sa duci jucarioara inapoi..si sa zicem ai jailbreak, dai un restore si telefonul e ca nou, se sterge jailbreak si gata. Nicio problema la garantie. Mi-am returnat ipad2-ul k sa mi iau ipad3, l-am dat inapoi avand jailbreak pe el, nu a fost absolut nicio problema. (la eMAG).

Trecand la partea cu "ce ti pot oferi in plus Cydia si Installous", prietene.. mult prea multe. AppStore: ai un joc ce ti place tie, iar k sa il downloadezi in varianta full ti se cer 3,99 euro, sa zicem, Installous: il iei mocca. Cele mai cautate jocuri, cele mai cautate aplicatii, in varianta FULL si unde pui k si MOCCA (gratis).

Zici k ai avut un iphone si ai instalat si ai dres, etc. Daca nu te pricepi, mai bine lasi pe altii sa ti faca update, jailbreak etc. Jailbreak nu e un lucru "rau si urat".

In primul rand nu sunt prietenul tau.

In al doilea rand, nu sunt un impatimit al tehnologiilor, dar stiu ca nu imi trebuie facultate pentru a dat update la soft :). Presupun ca stii si tu ca tot ce trebuie sa faci este sa apesi update. Si restul cam face singurel.

In al treilea rand nu fac parte din snobimea din Romania care face rost cine stie de pe unde de un Apple si bineinteles ca nu poate plati 17 ron pe un joc. Cine isi permite 2500-2600 de lei pe un iPad, la nivel teoretic ar trebui sa isi permita si aplicatii. Dar...

In al patrulea rand nu eu fac regulile. Am fost crescut si educat in spiritul respectarii regulilor pentru ca fara ele totul ar fi un haos. Am un iPhone de la Orange si un iPad de la Domo. In ambele cazuri, garantia isi pierde efectul in cazul jb.

Stiu ce inseamna mocca...prietene. Doar ca nu ma ghidez in viata dupa a obtine totul pe gratis...

Si in ultimul rand, nu a, iPad ca sa ma joc pe el. Unii dintre noi chiar folosesc astfel de dispozitive si in alte scopuri decat jocurile....prietene...

#32 Henrietta

Henrietta

Senior

• Members
  • PipPipPip
  • 410 Mesaje:

Trimis la 02 May 2012 - 07:17

Nu va mai certati, fiecare face cum vrea si ce vrea, @Raaaduuu, se pare ca nu ai inteles nimic desprea jailbreak. A fost creat pentru ati da dreptul la root si a putea pune aplicatii care nu le gasesti in Appstore, dintre care unele pe bani din Cydia, in nici un caz jocuri.

Acest mesaj a fost modificat de Cristian Moldovan: 02 May 2012 - 08:01

#33 uɐʇloz .

uɐʇloz .

• Moderatori
  • 2055 Mesaje:

Trimis la 02 May 2012 - 08:00

Eu zic ca ar trebui sa oferim raspunsuri constructive.Certurile nu-si au rostul si locul pe acest forum.De mai vad ca se cearta lumea inchid topicul. :rolleyes:

#34 Radu Turcescu

Radu Turcescu

Consigliere

• Members
  • PipPipPipPip
  • 627 Mesaje:

Trimis la 02 May 2012 - 09:00

Corect. Cea mai buna solutie ar fi inchiderea acestui topic. Deoarece, daca ar fi sa discutam despre "raspunsuri constructive " , doar xxxxxxx ar promova JB pe un dispozitiv in garantie

Acest mesaj a fost modificat de Cristian Moldovan: 02 May 2012 - 09:10
hai sa lasam asa

#35 Radu Turcescu

Radu Turcescu

Consigliere

• Members
  • PipPipPipPip
  • 627 Mesaje:

Trimis la 02 May 2012 - 12:47

Ok :). Dar inchide totusi topicul :)

#36 AClau

AClau

Junior

• Members
  • Pip
  • 4 Mesaje:

Trimis la 26 May 2012 - 22:59

xx

#37 Henrietta

Henrietta

Senior

• Members
  • PipPipPip
  • 410 Mesaje:

Trimis la 27 May 2012 - 11:52

+1 @Alin Clauduiu :P

Sent from my iPad using Tapatalk HD

#38 Radu Turcescu

Radu Turcescu

Consigliere

• Members
  • PipPipPipPip
  • 627 Mesaje:

Trimis la 27 May 2012 - 12:36

in tot acest forum esti in plus, un mic bagator in seama, nu ai vrea sa taci 2-3 ani ? peste tot condamni jailbreak-ul, inteleg ca daca nu te duce capul ...dai un ban, e normal, dar tu insisti si presupui ca toata lumea e la fel ca tine. mai taci din gura si lasa lumea sa decida pentru ei daca e bun sau nu acest jailbreak.

Nu este frumos sa jignesti persoane pe care nu le cunosti. Totul pleaca de la educatie si bun simt. Dar nu comentez aici nimic...e de la sine inteles.
Sunt totusi nelamurit. Nu ma duce capul pentru ca dau un ban ? Asta este concluzia ta ? Prefer sa ma duca capul sa fac un ban pentru a avea ce da, decat sa aleg calea cealalta. Altfel, unde mai e progresul societatii ?
Lumea poate decide, dar lumea trebuie sa stie toate conditiile. Sunt pareri pro si contra. Nu-i condamn pe cei care au jb , condamn ideea in sine. Si este parerea mea. Dar nu am spus nimanui ca nu il duce capul din motive de educatie.
In alte ordine de idei, din modul in care te exprimi sunt multe lucruri extrem evidente...

Si stii de ce dau un ban ? Pentru ca imi permit ;)

#39 xxxl

xxxl

Senior

• Members
  • PipPipPip
  • 336 Mesaje:

Trimis la 27 May 2012 - 13:02

Aline, ai cam depașit anumite chestii care țin de educație...în general numai cei care nu au argumente recurg la jigniri!

From my New iPad

#40 uɐʇloz .

uɐʇloz .

• Moderatori
  • 2055 Mesaje:

Trimis la 11 November 2012 - 15:52

Nu am mai stat sa verific si site-ul nu-l mai am in bookmarks, dar nu a aparut inca JB pentru 6.0.1 nu-i asa?

1 utilizatori citesc această discuție

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi