Sari la conținut

iPadForum se închide

După patru ani și ceva de existență, iPadForum se închide. :(
Dar... pe mine și pe alți pasionați de iPad-uri, Mac-uri și alte gadgeturi de la Apple ne găsiți în continuare pe MacForum.ro. Așa că, dacă aveți probleme și întrebări legate de device-urile voastre, nu ezitați să vă înscrieți acolo!

Vă așteptăm!

Tudor Vedeanu,
administrator iPadForum.ro

Fotografie

Cum adnotez/marchez un PDF pe iPad?

• Please log in to reply
18 replies to this topic

#1 Cattus Thraex

Cattus Thraex

Membru

• Members
  • PipPip
  • 205 Mesaje:

Trimis la 11 September 2012 - 18:49

Am obiceiul, de ani, să-mi fac adnotări pe cărți, lucru pe care l-a mutat și pe PDF-uri, cu highlight sau cu linii roșcate (de regulă) la marginea textului. Cum fac asta pe un PDF deschis în iPad, nu văd facilitățile astea.

#2 Vizitator_kjdrseqwsrxdtcyfvgubhiknj_*

Vizitator_kjdrseqwsrxdtcyfvgubhiknj_*
  • Guests

Trimis la 11 September 2012 - 18:55

De astea is si eu interesat, am tot cautat dar n-am gasit.

Daca stie careva sa ne zica si noua...

Sent from my iPhone 4S using Tapatalk

#3 xadi

xadi

Junior

• Members
  • Pip
  • 54 Mesaje:

Trimis la 11 September 2012 - 20:42

GoodReader e foarte bun.

#4 Vizitator_kjdrseqwsrxdtcyfvgubhiknj_*

• Guests

Trimis la 11 September 2012 - 21:15

Ii bun de citit, eu folosesc quickoffice si smart office, la fel de bune de editat si citi, dar...

Problema se pune la adnotari in pdf nu office

#5 Cattus Thraex

Cattus Thraex

Membru

• Members
  • PipPip
  • 205 Mesaje:

Trimis la 11 September 2012 - 21:16

Deci GoodReader ăsta nu merge la așa ceva? 4 euro ar fi rezon.

#6 Vizitator_kjdrseqwsrxdtcyfvgubhiknj_*

• Guests

Trimis la 11 September 2012 - 21:23

Scuze, am inteles google reader...

M-am uitat si eu acuma la GoodReader si vad ca te lasa sa faci adnotari...

Multumim de info, in cumpar acuma.

#7 Cattus Thraex

Cattus Thraex

Membru

• Members
  • PipPip
  • 205 Mesaje:

Trimis la 11 September 2012 - 21:34

Fă niște teste și spune-ne cum stă treaba.

#8 IronMAN

IronMAN

Junior

• Members
  • Pip
  • 1 Mesaje:

Trimis la 12 September 2012 - 08:38

Adobe Reader e gratuit si se pot face adnotari.

#9 Cattus Thraex

Cattus Thraex

Membru

• Members
  • PipPip
  • 205 Mesaje:

Trimis la 12 September 2012 - 08:46

A, da, nici nu mă gîndisem că are și versiune de iPad, pe mac nu o prea folosesc, Preview e mai puțin încărcată și mai rapidă.

#10 Tudor

Tudor

Master Blaster

• Administrators
  • 1452 Mesaje:

Trimis la 20 September 2012 - 14:03

Good Reader e o aplicație care nu trebuie să lipsească de pe iPadurile și iPhone-urile celor care manipulează des fișiere de orice fel, nu numai PDF. E foarte utilă.

#11 Cattus Thraex

Cattus Thraex

Membru

• Members
  • PipPip
  • 205 Mesaje:

Trimis la 20 September 2012 - 14:10

Tudore, da, am bibilit iPadu lui fi-meu vreo 4-5 zile, am pus tot ce era de pus, am citit și adnotat PDF-uri cu 2-3 aplicații. Concluzia, care – probabil – va fi privită ca ciudată: îmi e mult mai comod să lucrez așa ceva cu vechiul meu PowerBook de 12 inci, încă minunat (îi voi schimba bateria, încă are 60 % din capacitatea inițială). În general, nu-mi plac iPad-urile, aseară am bibilit un 2, i-am pus iOS 6. Ce să spun, mai ușor, dar la fel de incomod pt mine. Nu aș da PB-ul de 12 inci pe un iPad! Poate sună ciudat, dar așa văd eu lumea Apple.
Ai testat ultimul GIMP nativ de OS X? Mi se pare un mare pas înainte al echipei GIMP, nu știu însă ce zice un pro al domeniului.

#12 Tudor

Tudor

Master Blaster

• Administrators
  • 1452 Mesaje:

Trimis la 20 September 2012 - 19:42

Tudore, da, am bibilit iPadu lui fi-meu vreo 4-5 zile, am pus tot ce era de pus, am citit și adnotat PDF-uri cu 2-3 aplicații. Concluzia, care – probabil – va fi privită ca ciudată: îmi e mult mai comod să lucrez așa ceva cu vechiul meu PowerBook de 12 inci, încă minunat (îi voi schimba bateria, încă are 60 % din capacitatea inițială). În general, nu-mi plac iPad-urile, aseară am bibilit un 2, i-am pus iOS 6. Ce să spun, mai ușor, dar la fel de incomod pt mine. Nu aș da PB-ul de 12 inci pe un iPad! Poate sună ciudat, dar așa văd eu lumea Apple.
Ai testat ultimul GIMP nativ de OS X? Mi se pare un mare pas înainte al echipei GIMP, nu știu însă ce zice un pro al domeniului.

Mda, nici eu nu prea am reușit să integrez iPadul într-un workflow cu adevărat util. La mine problema e că nu sunt și probabil că nici nu vor apărea prea curând pe iPad aplicații profesioniste complete pentru web design, design grafic și - mai ales - pentru page layout. Nu poți face cu degetul pe iPad tot ce poți face cu mausul pe un computer.

Despre Gimp o să scriu pe Macforum.ro.

#13 Cattus Thraex

Cattus Thraex

Membru

• Members
  • PipPip
  • 205 Mesaje:

Trimis la 20 September 2012 - 20:10

Da, cam așa. În orice caz, un iPad nu este ceva ce-mi doresc. Cred că, pt așa ceva, un Air e cel mai bun lucru, chiar cel de 11 inci oferă suficiente condiții pt lucru rezonabil. În orice caz, dacă aș avea vreo 2000 de lei, așa lua mai degrabă un MacBook ori un Air s.h. decît un iPad nou.
Sigur, sînt gusturi și gusturi, nevoi și nevoi.

#14 uɐʇloz .

uɐʇloz .

Nu sunt frumos, nici destept, iar umorul meu lasa de dorit

• Moderatori
  • 2055 Mesaje:

Trimis la 21 September 2012 - 14:22

Oricum iPadul este deocamdata pentru consum de informatie si nu creare. Nici nu cred ca o sa aiba vreodata aceasta functiune in primul rand pentru ca nu asta este rolul ei. Nici hardware, nici software nu a fost conceput ptr asa ceva.
Am auzit de la cineva ca iPadul este Macbook-ul saracului.Imagine atașată

Acest mesaj a fost modificat de Cristian Moldovan: 21 September 2012 - 14:23

#15 Cattus Thraex

Cattus Thraex

Membru

• Members
  • PipPip
  • 205 Mesaje:

Trimis la 21 September 2012 - 15:01

Da, dar mai e vorba aia: sînt prea sărac să-mi cumpăr lucruri ieftine.
Nu cred, iPadul este ceva potențial foarte util, doar că, așa cum arată azi, este ceva care ia ochii, dar te poticnești apoi la chestiuni simple, cum ar fi menționata notare a unui PDF, mă așteptam să fie ceva simplu, dai cu deștiul peste și se colorează, dar e destul de incomod. Sau poate nu am eu destulă experiență, nu știu...
Cred că un Air de 11 este ceva mult mai util, mai ușor de folosit și care acoperă mult mai multe domenii, inclusiv posibilitatea să-l faci stație de lucru acasă, cu tastatură externă, maus, monitor etc.

#16 uɐʇloz .

uɐʇloz .

Nu sunt frumos, nici destept, iar umorul meu lasa de dorit

• Moderatori
  • 2055 Mesaje:

Trimis la 21 September 2012 - 17:22

Am si si, si am mai incercat sa lucrez DOAR cu iPadul, insa m-am lovit tot timpul de ceva.

Consider ca nu e vorba ca nu e destul de matur iOS-ul, consider ca nu e desktop/laptop replacement iPadul.Si nici nu a fost destinat sa fie.Si nici nu cred ca se doreste sa fie.De aici confuzia ca nici asta nici aia nu merge sau nu pot s-o fac pe iPad.

#17 Cattus Thraex

Cattus Thraex

Membru

• Members
  • PipPip
  • 205 Mesaje:

Trimis la 21 September 2012 - 17:50

Nu știu dacă e așa. Pretind că nu-s chiar ageamiu în OS-uri, dar mi-aș fi imaginat că e mai ușor să faci adnotări pe o tabletă decît pe un calculator uzual, așa ar fi logic, doar la citit texte sînt evident mai comode, compacte, ușoare. Dar nu-i așa, bag sama că ele au fost gîndite pt un nivel minim, te uiți la poze cu gagici și gata, nu vrei mai mult.

#18 Tudor

Tudor

Master Blaster

• Administrators
  • 1452 Mesaje:

Trimis la 22 September 2012 - 10:53

Nu știu dacă e așa. Pretind că nu-s chiar ageamiu în OS-uri, dar mi-aș fi imaginat că e mai ușor să faci adnotări pe o tabletă decît pe un calculator uzual, așa ar fi logic, doar la citit texte sînt evident mai comode, compacte, ușoare. Dar nu-i așa.

Am folosit adineaori Adobe Reader pe iPhone (!) să fac niște adnotări într-un PDF și mi s-a părut chiar foarte ușor. De ce ți s-a părut greu pe tabletă?

#19 Cattus Thraex

Cattus Thraex

Membru

• Members
  • PipPip
  • 205 Mesaje:

Trimis la 22 September 2012 - 12:33

Probabil n-am exersat suficient, am rămas, ca moșii, cu tabieturile mele: PB de 12 inci. Recunosc, ar fi mai comod un iPad, dar parcă tot cu pb mă simt mai confortabil. Acuma, cum ziceam, chestie de obișnuință.

1 utilizatori citesc această discuție

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi