Sari la conținut

iPadForum se închide

După patru ani și ceva de existență, iPadForum se închide. :(
Dar... pe mine și pe alți pasionați de iPad-uri, Mac-uri și alte gadgeturi de la Apple ne găsiți în continuare pe MacForum.ro. Așa că, dacă aveți probleme și întrebări legate de device-urile voastre, nu ezitați să vă înscrieți acolo!

Vă așteptăm!

Tudor Vedeanu,
administrator iPadForum.ro

Fotografie

Schimbare cont Cydia - Ipad 1

• Please log in to reply
5 replies to this topic

#1 drag_osh

drag_osh

Junior

• Members
  • Pip
  • 24 Mesaje:

Trimis la 15 December 2012 - 09:09

Buna ziua

De  cateva zile sunt si eu posesorul unui Ipad 1 16Gb/WiFi. Este prima mea intalnire cu un produs Apple. Daca pana acum am avut tot felul de telefoane, tablete cu android, vreau sa va spun ca abia acum, si stiu ca e cam tarziu, am luat contact cu "lumea apple". Este uimitor ce produse pot scoate acei oameni. Si spun aceste vorbe avand in vedere ca sunt un utilizator vechi al androidului si abia acum pot sesiza/vedea diferentele. Dar oricum sunt la inceput si mai am multe de descoperit in aceasta lume. Sunt ,efectiv, fascinat de acest Ipad incat laptop-ul , saracul, a luat ceva pauza de cateva zile. I-l folosesc mai rar, dar el isi are pozitia lui, totusi  si asa va ramane.

Acum ma abtin in a-mi mai exprima emotiile in legatura cu ipad pentru a nu va plictisi insa este o senzatie foarte placuta intalnirea mea cu ipad-ul. E ca atunci cand am avut primul telefon mobil, cu multi ani in urma , ori primul smartphone ...

Ipad-ul meu merge foarte bine, bateria tine foarte ok, sistemul functioneaza bine, am setat id-ul, contul cu datele mele , insa la cydia sunt cateva update-ari la niste aplicatii si jocuri. Daca ii solicit sa le faca( update-urile) imi cere parola fostului posesor, id-ul acestuia fiind vizibil. Nu reusesc sa schimb acest aspect desi ID-ul Ipad-ului este cu adresa mea de mail, in setari. Am incercat prin pasii pe care ii afiseaza Cydia ( FB sau Google) dar nu se finalizeaza, ma duce undeva unde i-mi cere sa creez cont Rock..) In AppleStore Ipad-ul este cu ID-ul meu, sincronizare cu pc-ul e ok doar cand doresc sa updatez aplicatiile si jocurile imi cere parola fostului. Aplicatii/jocuri, din store, free , merg, am descarcat si e ok . Am mai cautat explicatii dar nu am gasit nimic concret, tocmai de aceea ma adresez dvs

Ipad-ul are versiunea IOS 5.1.1, JB. Sincer, daca nu reusesc sa schimb acesta problema cu contul din Cydia, as dori sa-l restaurez, pentru a-l curata de tot ce tine vechiul posesor.

Va intreb, respectuos, daca i-l restaurez, pot sa-i aduc ceva daune? I-l restaurez din store?Care ar fi avantajele si dezavantajele acestei proceduri? Mai pot reveni la versiunea IOS 5.1.1, JB sau trebuie sa-i fac , din nou , JB?  Ar fi indicat sa revin la aceasta versiune? Sau sa raman la cea oficiala?

In ideea ca nu v-am plictisit cu aceste probleme, minore pentru dvs, va multumesc, anticipat, pentru atentia acordata.

O zi buna, tuturor.

#2 Henrietta

Henrietta

Senior

• Members
  • PipPipPip
  • 410 Mesaje:

Trimis la 15 December 2012 - 09:26

IOS 5.1.1 este versiune maxima la care poti sa-l duci si ca sa faci asta il conectezi la iTuness si faci restore and set as new iPad. Jailbreak porti face apoi cu Absinthe2. Sent from my GT-I9070 using Tapatalk 2

#3 gabib77

gabib77

Junior

• Banned
  • Pip
  • 87 Mesaje:

Trimis la 15 December 2012 - 09:30

Daca-i faci restaurare, pierzi JB si trebuie sa-l; faci din nou, tocamia de asta exista tweak-uri care dezactiveaza "Restore Factory Defaults", sa nu apesi din greseala pe optiunile din Settings

Si nu ai gasit nimic pe Google cum sa schimbi contul in Cydia? Sincer eu am si uitat ca am avut nevoie de login la prima conectare pe Cydia ;)

#4 drag_osh

drag_osh

Junior

• Members
  • Pip
  • 24 Mesaje:

Trimis la 15 December 2012 - 10:14

Multumesc de raspunsuri, in primul rand.

Am gasit ceva, dar cand sa-mi recunoasca adresa de facebook nu merge, ma trimite undeva unde sa accesez un link spre un cont rock

Intr-un final o sa-i fac un restore dar dupa o mai buna informare despre cum si ce...

#5 Henrietta

Henrietta

Senior

• Members
  • PipPipPip
  • 410 Mesaje:

Trimis la 15 December 2012 - 10:16

Daca asta e toata problema, atunci intri in Cydia de deloghezi si creezi alt cont. L.E. Eu as face un restore cum am spus si apoi jail. Atunci ramane curat si recuperezi si "other space". Sent from my GT-I9070 using Tapatalk 2

#6 drag_osh

drag_osh

Junior

• Members
  • Pip
  • 24 Mesaje:

Trimis la 15 December 2012 - 10:58

Am incercat dar nu pot, nu stiu concret cum sa deloghez.

1 utilizatori citesc această discuție

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi