Sari la conținut

iPadForum se închide

După patru ani și ceva de existență, iPadForum se închide. :(
Dar... pe mine și pe alți pasionați de iPad-uri, Mac-uri și alte gadgeturi de la Apple ne găsiți în continuare pe MacForum.ro. Așa că, dacă aveți probleme și întrebări legate de device-urile voastre, nu ezitați să vă înscrieți acolo!

Vă așteptăm!

Tudor Vedeanu,
administrator iPadForum.ro

Fotografie

Zvon : harta lansarilor APPLE in 2013

• Please log in to reply
24 replies to this topic

#1 Radu Turcescu

Radu Turcescu

Consigliere

• Members
  • PipPipPipPip
  • 627 Mesaje:

Trimis la 16 January 2013 - 21:06

image.jpg

http://m.9to5mac.com...c7b5670f15ff3/2

#2 uɐʇloz .

uɐʇloz .

Nu sunt frumos, nici destept, iar umorul meu lasa de dorit

• Moderatori
  • 2055 Mesaje:

Trimis la 16 January 2013 - 21:41

Apple TV si iMac EXCLUS anul acesta.

#3 Tudor

Tudor

Master Blaster

• Administrators
  • 1452 Mesaje:

Trimis la 17 January 2013 - 09:50

Un AppleTV nou nu cred nici eu că va apărea așa de repede.

Poate un iPhone 6, precum ăsta din poză: :)

51npk.gif

#4 uɐʇloz .

uɐʇloz .

• Moderatori
  • 2055 Mesaje:

Trimis la 17 January 2013 - 09:51

Pai iPhone si iPad mare cu siguranta vor fi. Si poate si un refresh pe macbook-uri, dar altceva ma-ndoiesc.

#5 Cattus Thraex

Cattus Thraex

Membru

• Members
  • PipPip
  • 205 Mesaje:

Trimis la 18 January 2013 - 08:42

Pai iPhone si iPad mare cu siguranta vor fi. Si poate si un refresh pe macbook-uri, dar altceva ma-ndoiesc.

Pot fi multe noutăți. Nu cred că vor fi toate buluc în partea finală a anului. Eu sper ca Apple să reintroducă o nouă serie MacBook din plastic sau, mă rog, din material nemetalic (nici nu știți ce mult apreciază macuserițele suprafețele nemetalice, care nu-s așa reci iarna și nu dau senzația aia neplăcută). Mai sper într-un iOS 7 săltat la funcționalități de editare, care nu-s greu de implementat. Și mai sper, chiar cred, că vom vedea, poate la final de an, o nouă serie de macuri cu procesoare din seria A, nu cu intel. De la bun început am fost convins că Apple nu va renunța la ideea ca Mac OS să ruleze pe procesoare non-Intel și am avut dreptate, parțial măcar. Este foarte posibil ca viitorul Aer să ruleze pe procesoare A 7. Cine se bagă la pariu? Deadline: cel tîrziu iunie 2014, posibil chiar în acest an.

• Fmac likes this

#6 uɐʇloz .

uɐʇloz .

• Moderatori
  • 2055 Mesaje:

Trimis la 18 January 2013 - 11:29

Air cu A7 pare plauzibil.Nici nu m-am gandit la varianta asta, desi Apple a cumparat niste chestii pentru a internaliza fabricarea de procesoare proprii.

#7 Cattus Thraex

Cattus Thraex

Membru

• Members
  • PipPip
  • 205 Mesaje:

Trimis la 18 January 2013 - 20:23

Air cu A7 pare plauzibil.Nici nu m-am gandit la varianta asta, desi Apple a cumparat niste chestii pentru a internaliza fabricarea de procesoare proprii.

Apple produce deja propriile sale procesoare din seria A. Tehnologia fusese pusă la punct de altă firmă, am uitat cum se numea, pe care Apple a cumpărat-o acum vreo 3 ani.

#8 uɐʇloz .

uɐʇloz .

• Moderatori
  • 2055 Mesaje:

Trimis la 18 January 2013 - 20:30

correct.Nu m-am exprimat eu cum doream.

#9 Cattus Thraex

Cattus Thraex

Membru

• Members
  • PipPip
  • 205 Mesaje:

Trimis la 18 January 2013 - 20:38

correct.Nu m-am exprimat eu cum doream.

Eu sînt convins că Apple va face anul ăsta, cel tîrziu anul viitorul, primul mac cu A la bord, probabil va începe cu Air și/sau cu un model nou din categoria edu, de ex. să revină la o nouă serie din plastic, fără unitate optică (tendința pare clară) și cu un A 7 sau, pînă atunci, un A 8 la bord. Eu așa simt. Mi se pare absolut logic să ajungă acolo, deja iOS s-a maturizat, îi mai trebuie un mic push să se comporte ca un Mac OS X pe un Air.

#10 uɐʇloz .

uɐʇloz .

• Moderatori
  • 2055 Mesaje:

Trimis la 19 January 2013 - 09:29

Serie din plastic. Nici o sansa, zic eu.
  • Radu Turcescu likes this

#11 ClaudiuT

ClaudiuT

Senior

• Members
  • PipPipPip
  • 357 Mesaje:

Trimis la 19 January 2013 - 09:50

Eu nu cred că Apple renunță ușor la Intel pentru Mac-uri. ARM-urile nu sunt făcute pentru aplicați serioase, sunt economice și pentru telefoane și tabelte e ok, dar pentru laptop sau desktop nu cred că ar fi potrivite. Plus că toate aplicațiile vor trebuie rescrise complet.

#12 +Boing747+

+Boing747+

Junior

• Members
  • Pip
  • 31 Mesaje:

Trimis la 19 January 2013 - 12:49

Nici eu nu cred ca Apple va renunta la Intel. De plastic nici sa nu vorbim. Poate vedem anul acesta Iphone 6.

#13 Cattus Thraex

Cattus Thraex

Membru

• Members
  • PipPip
  • 205 Mesaje:

Trimis la 19 January 2013 - 17:19

Eu nu cred că Apple renunță ușor la Intel pentru Mac-uri. ARM-urile nu sunt făcute pentru aplicați serioase, sunt economice și pentru telefoane și tabelte e ok, dar pentru laptop sau desktop nu cred că ar fi potrivite. Plus că toate aplicațiile vor trebuie rescrise complet.

Și ce te face să crezi că nu au început să le scrie deja? Tu crezi că trecerea de la PPC la Intel, în 7 luni, nu a fost precedată de ani de rescriere a codului? Eu sînt sigur că, de la început, codul era scris pt cel puțin două platforme. 

#14 ClaudiuT

ClaudiuT

Senior

• Members
  • PipPipPip
  • 357 Mesaje:

Trimis la 19 January 2013 - 18:06

PowerPC și Intel au fost/sunt familii de procesoare oarecum asemănătoare. Dacă rețin bine, trecerea la Intel s-a făcut tocmai pentru că procesoarele PowePC nu mai făceau față necesităților unui sistem de operare modern, motiv pentru care nici un alt sistem de operare nu mai este astăzi folosit pe larg pentru această arhitectură (unele distribuții de Linux și BSD încă mai suportă PowerPC, dar doar din motive de legacy). Iar atunci, ca și acum, Intel domina piața desktop și portabile. Deci s-a făcut un salt înainte. 

Dacă azi, mâine sau anul viitor Apple ar alege ARM pentru desktop, în defavoarea Intel, ar face, zic eu, un pas înapoi. Deocamdată arhitecturile ARM nu sunt pregătite pentur desktop, sunt concepute pentru dispozitive mobile, cu consum mic de resurse, risipă minimă de căldură, etc.

Evident, putem discuta, în lumina noile tendințe OS X de a se apropia de iOS de un viitor sistem de operare identic pentru portabile și desktop, dar nu cred că acest lucru va avea loc în curând. Doar dacă nu are Apple un as în mânecă, o generație de ARM-uri sau altele superpefomante. La câți bani are, ar putea să ne surprindă, dar totuși mă îndoiesc că poate concura cu Intel la capitolul ăsta.

Eu sper să înțeleagă și Apple un lucru: una e tableta și iPhone, alta e desktopul. Nu cred că trebuie confundate, au forme și roluri diferite în mâinile mele.

#15 Cattus Thraex

Cattus Thraex

Membru

• Members
  • PipPip
  • 205 Mesaje:

Trimis la 20 January 2013 - 22:02

Nici eu nu cred ca Apple va renunta la Intel. De plastic nici sa nu vorbim. Poate vedem anul acesta Iphone 6.

Băi băieți, hai la pariu. Deadline: 31 dec. 2014. Pînă atunci, Apple va lansa cel puțin un portabil, în principiu un Air sau alt model similar, cu non-intel la bord, mai exact un notebook cu A 7/8. Va rula un Mac OS 10.9 sau un iOS mai spre Mac OS X actual. 

O ladă de bere Staropramen made in Bragadiru, Romania

• Radu Turcescu likes this

#16 Cattus Thraex

Cattus Thraex

Membru

• Members
  • PipPip
  • 205 Mesaje:

Trimis la 20 January 2013 - 22:05

Trecerea la intel s-a făcut deoarece nici IBM, nici Motorola nu au putut oferi un G5 cu consum mic de energie, lucru vital pt Apple. Rețineți că G5 era pe 64 biți mult înainte de core 2 duo. Ca atare, Apple nu putea lansa un notebook din seria PowerBook cu G5 la bord și nici nu avea perspectiva că lucrurile se vor îmbunătăți în viitor. 

IBM a continuat seria PPC cu Power 6, nu mai știu dacă a sărit la Power 7, pe P 6 rula YellowDog, era lăudat că e foarte bun.

#17 ClaudiuT

ClaudiuT

Senior

• Members
  • PipPipPip
  • 357 Mesaje:

Trimis la 20 January 2013 - 23:00

Băi băieți, hai la pariu. Deadline: 31 dec. 2014. Pînă atunci, Apple va lansa cel puțin un portabil, în principiu un Air sau alt model similar, cu non-intel la bord, mai exact un notebook cu A 7/8. Va rula un Mac OS 10.9 sau un iOS mai spre Mac OS X actual. 

O ladă de bere Staropramen made in Bragadiru, Romania

Mă prind. Doar că nu beau bere, dar accept echivalentul în pizza și Coca-Cola. La București, la Cluj, sau unde ne vom întâlni prima dată în 2015. Sau cu proxima ocazie după lansarea produsului incriminat, dacă va fi cazul.

#18 uɐʇloz .

uɐʇloz .

• Moderatori
  • 2055 Mesaje:

Trimis la 21 January 2013 - 06:53

Ma urc si eu in acest tren :-)

#19 ClaudiuT

ClaudiuT

Senior

• Members
  • PipPipPip
  • 357 Mesaje:

Trimis la 21 January 2013 - 08:53

Și brusc nu mai sunt atât de sigur pe câștigarea pariului: se pare că există deja laptopuri cu ARM. Va fi plapitant, ca să parafrazez un slogan de la Loteria Română, știrile se citesc altfel când pariezi.

#20 Cattus Thraex

Cattus Thraex

Membru

• Members
  • PipPip
  • 205 Mesaje:

Trimis la 21 January 2013 - 16:11

Și brusc nu mai sunt atât de sigur pe câștigarea pariului: se pare că există deja laptopuri cu ARM. Va fi plapitant, ca să parafrazez un slogan de la Loteria Română, știrile se citesc altfel când pariezi.

Ha, nu știam dar nu mă mir. Samsung a cooperat cu Apple și bănuiala mea este că cearta lor pe copyright bla-bla e de fațadă. Am toată admirația pt compania coreeană, s-au mișcat extraordinar în ultimii 3-4 ani, incredibil chiar.

Cînd am dat deadline încă doi ani, am zis așa, să fie. eu cred că Apple va scoate anul ăsta primul Air cu A la bord, sînt așa de convins, că îmi fac deja planuri să-l iau :)

P.S. Am citit pe viteză ce scriu acolo despre notebook-ul Samsung. E clar că Apple nu mai poate aștepta, pasul făcut de Samsung e o lovitură pe care Apple trebuie să o pareze cu ceva superior. E locul unde sistemul de operare, nu configurația hard, va avea cuvîntul decisiv. CRed că marea problemă nu va fi sistemul de operare, personal nu am niciun dubiu că Apple testează deja un sistem complex pe A-urile lor, ci dezvoltatorii „3rd party”, cum se numesc. Dacă introduci un sistem de operare pe procesoare cu altă arhitectură, este clar că aplicațiile trebuie cumva rescrise. Nu va fi mare lucru, zic eu, doar aplicațiile de iOS rulează deja pe A-uri, Apple va oferi și el suita iWork și alea altele de bază, dar ceilalți? Probabil că, în primele luni, va fi un gol de aplicații, dar vin după aia buluc. 

1 utilizatori citesc această discuție

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi