Sari la conținut

iPadForum se închide

După patru ani și ceva de existență, iPadForum se închide. :(
Dar... pe mine și pe alți pasionați de iPad-uri, Mac-uri și alte gadgeturi de la Apple ne găsiți în continuare pe MacForum.ro. Așa că, dacă aveți probleme și întrebări legate de device-urile voastre, nu ezitați să vă înscrieți acolo!

Vă așteptăm!

Tudor Vedeanu,
administrator iPadForum.ro

Fotografie

Nu stiu ce sa-mi cumpar...

• Please log in to reply
43 replies to this topic

#1 AvBălțătescu

AvBălțătescu

Critic

• Members
  • PipPipPipPip
  • 876 Mesaje:

Trimis la 02 February 2013 - 15:32

Salut, as dori sa ma sfatuiti in legatura cu alegerea unui Ipad.

1. As dori sa-mi achizitionez un Ipad cu retina display ( presupus ca este vorba despre ipad 4, nu ?)

2. Wi-Fi sau Wi-Fi - Cellular (Am deja un Iphone 4s, pe care il pot folosi ca Router, dar nu sunt incantat de viteza traficului de date)

3. Memoria Ipad-ului, nu sunt decis de care sa-mi cumpar de 16/32/64 Gb ?

4. Care ar fi marimea unei aplicatii / joc descarcate de pe AppStope, avand in vedere ca o voi folosi mai mult pentru scoala (sa scriu pe ea la ore cum ar fi word sau Microsoft Lync, sa mai caut cate o definitie pe google, sa imi descarc in format electronic cartile, calculator, dictionare, programe pentru orele de matematica si nu in ultimul rand jocuri 3D de actiune/strategie cu ar fi Call of Duty, Asphalt Urban, NFS si muuuulte altele, ca sa nu ma plictisesc).

• Mihaela, mihai? and M.Stoenescu like this

#2 +Boing747+

+Boing747+

Junior

• Members
  • Pip
  • 31 Mesaje:

Trimis la 02 February 2013 - 16:15

Daca iesti mai mult pe drum iti recomand varianta cu celular. mie imi ajung 32 gb. dar efectiv ai 28 gb. de ex asphalt 7 are 1.6 gb.
  • AvBălțătescu likes this

#3 Radu Turcescu

Radu Turcescu

Consigliere

• Members
  • PipPipPipPip
  • 627 Mesaje:

Trimis la 02 February 2013 - 16:40

1. Primul iPad cu Retina este iPad 3 ( The New iPad )
2. Wifi+cellular
3. Depinde de buget
4. Descarca pe laptop iTunes. Si poti gasi acolo tot ce doresti..

#4 AvBălțătescu

AvBălțătescu

Critic

• Members
  • PipPipPipPip
  • 876 Mesaje:

Trimis la 02 February 2013 - 17:31

Ipad 4 nu are Retina ?

#5 Radu Turcescu

Radu Turcescu

Consigliere

• Members
  • PipPipPipPip
  • 627 Mesaje:

Trimis la 02 February 2013 - 17:45

Ba da. Dar si iPad 3 are..

#6 uɐʇloz .

uɐʇloz .

Nu sunt frumos, nici destept, iar umorul meu lasa de dorit

• Moderatori
  • 2055 Mesaje:

Trimis la 02 February 2013 - 18:49

Daca iesti mai mult pe drum iti recomand varianta cu celular. mie imi ajung 32 gb. dar efectiv ai 28 gb. de ex asphalt 7 are 1.6 gb.

WTF?

• kismacko and AvBălțătescu like this

#7 Ghemis George

Ghemis George

Membru

• Members
  • PipPip
  • 139 Mesaje:

Trimis la 02 February 2013 - 21:44

WTF?

:)))

#8 AvBălțătescu

AvBălțătescu

Critic

• Members
  • PipPipPipPip
  • 876 Mesaje:

Trimis la 03 February 2013 - 00:28

Astept pareri si opinii nu ,,WTF''-uri

#9 Radu Turcescu

Radu Turcescu

Consigliere

• Members
  • PipPipPipPip
  • 627 Mesaje:

Trimis la 03 February 2013 - 10:05

Astept pareri si opinii nu ,,WTF''-uri

Nu te lua de Cristian ca e cel mai in masura sa te ajute. Vezi ca a creat un topic special pentru asta la " Opinii iPad "...

#10 Cattus Thraex

Cattus Thraex

Membru

• Members
  • PipPip
  • 205 Mesaje:

Trimis la 03 February 2013 - 11:17

iPad 3, deci modelul lansat în 2012 și produs pînă în oct. 2012, cînd a fost înlocuit de iPad 4, are retina display. Apple mai produce și iPad 2, să zicem mai modest față de gen. 3 și 4. Generația 4 și iPad mini au noul conector mic, botezat Lightning, care înlocuiește vechiul conector 30 pin.

Întrebarea privind capacitatea e automată: cu cît mai mult, cu atît mai mult, nu? Acum ai și iPad 4 la 128 Gb, deci și mai mult. Problema e de buzunar și de cîtă nevoie efectivă ai să pui multe lucruri pe iPad. Deocamdată, un iPad nu e gîndit să fie chiar înlocuitor de mac/PC, deci ai nevoie ca, periodic, să-l conectezi la un mac/PC pt a face sync și salvarea datelor. Ca atare, 32 GB acoperă toate nevoile uzuale, 64 dă plus de spațiu, 128 GB maxim cît poate oferi tehnica la ora actuală. Dacă e relevant, fi-mi i-am luat un iPad 3 cu 32 GB și e total mulțumită, dar și nevoile ei sînt mai reduse decît ale tale. 

Aplicațiile uzuale au cîțiva MB, unele zeci, sute mai rar, iar peste 1 GB, hm... poate nu ai nevoie de ele.

#11 AvBălțătescu

AvBălțătescu

Critic

• Members
  • PipPipPipPip
  • 876 Mesaje:

Trimis la 03 February 2013 - 13:42

M-am hotart, astazi ma duc la ora 16 sa imi iau Ipad 4 Wi-Fi Onlie de 64, dar am o problema de unde stiu ce Ipad imi da vanzatorul ?

Am observat ca jos in dreapta scrie un cod cum ar fi: 512 ... 64 ... black, ce semnifica acel cod si unde scrie ce ipad este ?

#12 Radu Turcescu

Radu Turcescu

Consigliere

• Members
  • PipPipPipPip
  • 627 Mesaje:

Trimis la 03 February 2013 - 15:10

Parerea mea e ca decizia ta nu e cea corecta, dar pana la urma e alegerea ta. Dar, vrei sa te regasesti in situatia in care sa spui " ahh..daca imi luam iPad-ul cu 3G ce bine era.." ?

#13 AvBălțătescu

AvBălțătescu

Critic

• Members
  • PipPipPipPip
  • 876 Mesaje:

Trimis la 03 February 2013 - 17:22

: )) In Bucuresti nu merg cardurile de credit de la BCR/MasterCard, din pacate nu mi-am achizitionat-o. O sa ma duc vineri cu parintii dupa ore sa o achizitionez.

Radu, eu am deja un Iphone 4S, cu internet de la Orange cu 2Gb trafic de date pe care il pot folosi si pe post de router, dar din pacate nu sunt multumit de viteza internetului pe care acest terminal/telefon mi-o poate pune la dispozitie, de asta am adus in discutie Wi-Fi-ul Cellular. 

Eu o sa folosesc tableta la scoala ca sa scriu pe ea in loc de caiet, o sa imi descarc manualele si le pot rasfoi electronic, in loc sa ma car cu ghiozdanul dupa mine, iar acasa un video pe YouTube, un Google, sa aflu ce mai este nou pe piata electronicelor. Nu lucrez ca sa zici ca sunt de dimineata plecat cu ea ca sa fac tot felul de rapoarte sau mai stiu eu ce...

#14 Radu Turcescu

Radu Turcescu

Consigliere

• Members
  • PipPipPipPip
  • 627 Mesaje:

Trimis la 03 February 2013 - 17:59

Si eu am 4S cu 1 Gb si 9 Gb pe tableta si au fost luni in care am consumat traficul atat pe iPhone, cat si pe iPad. Si cand vei folosi telefonul ca si router, vei sta cu frica sa nu consumi traficul. Pentru cateva milioane in plus, nu vad de ce insisti wifi only. Mai ales la scoala, vei avea nevoie de net in orele in care te vei plictisi :D

#15 uɐʇloz .

uɐʇloz .

• Moderatori
  • 2055 Mesaje:

Trimis la 03 February 2013 - 18:06

In scoli de obicei exista free wifi. Nu?

#16 Ghemis George

Ghemis George

Membru

• Members
  • PipPip
  • 139 Mesaje:

Trimis la 03 February 2013 - 18:11

: )) In Bucuresti nu merg cardurile de credit de la BCR/MasterCard, din pacate nu mi-am achizitionat-o. O sa ma duc vineri cu parintii dupa ore sa o achizitionez.

Radu, eu am deja un Iphone 4S, cu internet de la Orange cu 2Gb trafic de date pe care il pot folosi si pe post de router, dar din pacate nu sunt multumit de viteza internetului pe care acest terminal/telefon mi-o poate pune la dispozitie, de asta am adus in discutie Wi-Fi-ul Cellular. 

Eu o sa folosesc tableta la scoala ca sa scriu pe ea in loc de caiet, o sa imi descarc manualele si le pot rasfoi electronic, in loc sa ma car cu ghiozdanul dupa mine, iar acasa un video pe YouTube, un Google, sa aflu ce mai este nou pe piata electronicelor. Nu lucrez ca sa zici ca sunt de dimineata plecat cu ea ca sa fac tot felul de rapoarte sau mai stiu eu ce...

am ajuns sa inlocuim caietul cu o tableta.....mama ce evolueaza lucrurile in ziua de azi...cine stie ce va fi peste 10 ani....

#17 AvBălțătescu

AvBălțătescu

Critic

• Members
  • PipPipPipPip
  • 876 Mesaje:

Trimis la 03 February 2013 - 19:32

Radu, nu sunt pe banii mei cum esti tu la servici (presupun) si iti poti permite aproape tot ce iti doresti, eu inca sunt la cheremul parintilor ;)

Zelpix, am router free in clasa un ... D-link de cand era bunica fata mare.

In plus nu sunt disperat dupa messenger, skype, facebook, o simpla vizualizare sa vad daca ma contactat cineva si nimic special...

Dar nu mi-ati raspuns la intrebare... ce inseamna acel cod de pe spate, jos dreapta 512...64...black ?

#18 Radu Turcescu

Radu Turcescu

Consigliere

• Members
  • PipPipPipPip
  • 627 Mesaje:

Trimis la 03 February 2013 - 20:46

Servici ?:)) ce..urat suna :))
Corect, dar poti alege unul de 32 wifi+4G decat 64 wifi. Majoritatea documentelor vor fi oricum pe iCloud. Acolo ai 5 gb gratuit , dar poti achzitiona si abonamente anuale care nu sunt scumpe.

#19 uɐʇloz .

uɐʇloz .

• Moderatori
  • 2055 Mesaje:

Trimis la 03 February 2013 - 20:56

"Dar nu mi-ati raspuns la intrebare... ce inseamna acel cod de pe spate, jos dreapta 512...64...black ?"

Ce cod? Unde?

Acest mesaj a fost modificat de zelpix: 03 February 2013 - 20:56

#20 AvBălțătescu

AvBălțătescu

Critic

• Members
  • PipPipPipPip
  • 876 Mesaje:

Trimis la 03 February 2013 - 20:58

Eu spun ca pentru prima tableta din viata mea este cam exagerat, mai ales ca o sa trb sa ma invat pe ea -_-'' de parca n-am Iphone 4s.

Nu intentionez sa imi cumpar urmatorul model... as dori sa-mi cumpar inca o varianta.... nustiu, dupa ce termin facultatea si o sa fiu pe banii mei ^.^

"Dar nu mi-ati raspuns la intrebare... ce inseamna acel cod de pe spate, jos dreapta 512...64...black ?"

Ce cod? Unde?

Pe spatele cutiei jos in drapta...

1 utilizatori citesc această discuție

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi