Sari la conținut

iPadForum se închide

După patru ani și ceva de existență, iPadForum se închide. :(
Dar... pe mine și pe alți pasionați de iPad-uri, Mac-uri și alte gadgeturi de la Apple ne găsiți în continuare pe MacForum.ro. Așa că, dacă aveți probleme și întrebări legate de device-urile voastre, nu ezitați să vă înscrieți acolo!

Vă așteptăm!

Tudor Vedeanu,
administrator iPadForum.ro

Fotografie

Cum ne intretinem bateria, pentru a avea o viata lunga in iPadul nostru?

• Please log in to reply
13 replies to this topic

#1 uɐʇloz .

uɐʇloz .

Nu sunt frumos, nici destept, iar umorul meu lasa de dorit

• Moderatori
  • 2055 Mesaje:

Trimis la 05 August 2013 - 19:11

Deoarece in PM primesc destule intrebari privind acest aspect, m-am gandit sa fac un topic pe tema asta in care sa adun cum consider eu, si metoda chiar functioneaza de multi ani, ca trebuie sa intretinem acumulatorii pentru a avea o viata lunga, si sa functioneze in parametrii acceptabili.

Inainte de toate, trebuie mentionat ca acumulatorul din iPad, este un consumabil, care NU o sa tina pana la vesnicie, si dupa un timp va incepe sa se deterioreze indiferent cat de bine am avut grija de el.

Apple, GARANTEAZA acumulatorul din iPad, si spune ca asa de bine sunt facute incat si dupa aproximativ 1000 de cicluri de incarcare bateria ar trebui sa functioneze la minim 80% din capacitatea initiala. Asta inseamna ca daca o baterie de iPad, in general tine aprox 10 ore, chiar si dupa 3 ani, asta daca incarcam zilnic, ar trebui sa tina 8 ore. Asta e bine.

ipad_battery.jpg

Dar mult mai bine este ca nu trebuie sa incarcam iPadul zilnic, deoarece nu folosim 10 ore pe zi, iar asta inseamna un lucru. Bateria din iPad va tine satisfacator circa 5-6 ani. Asta daca urmam pasii pe care le voi enumera mai jos.

O sa iau doua scenarii. Primul in care ati luat iPadul de Nou, al doilea in care ati luat un iPad second, si nu cunoasteti istoricul incarcarilor.

iPad Nou:

Vine deobicei incarcat la 70-80%, dupa ce l-ati scos din cutie conectati la incarcat, si incarcati la maxim.

Incarcati pe cat posibil in plaja de 20-80%, adica nu lasati sa scada nivelul bateriei sub 20%, si nu incarcati cand este peste 80%.

Odata pe luna sa faceti asa numitul ciclu complet de descarcare incarcare, care consta in:

• Lasati iPadul sa se descarce complet pana cand se inchide
  • Lasati asa minim 2 ore, ideal peste noapte
  • Incarcati iPadul pana cand arata FULL, dar mai lasati inca 2 ore

Dupa asta incarcare normala.

iPad second:

Incepeti cu ciclul complet de descarcare-incarcare.

Folositi normal, insa in prima luna sa faceti saptamanal ciclul complet dupa care mergeti pe frecventa lunara.

Daca urmati acesti pasi simplii, VA garantez ca nu o sa aveti probleme cu bateriile din iPadul vostru.

Nu e nevoie de nici o aplicatie SPECIALA, care sa va arate nu stiu ce, sau sa va zica nu stiu ce. Nici nu trebuie sa ma credeti pe cuvant. Eu doar va relatez cum procedez eu, inca de cand am avut prima generatie, insa aceeasi metoda o aplic si in cazul telefoanelor.

Have FUN!

iPhone-battery.jpg

• Tudor, Octavian and Badx like this

#2 Vizitator_kjdrseqwsrxdtcyfvgubhiknj_*

Vizitator_kjdrseqwsrxdtcyfvgubhiknj_*
  • Guests

Trimis la 06 August 2013 - 12:20

+1 asta tot ziceam si eu, dar nu ma asculta nimeni.

Poate acuma iau aminte.

PS: cu mentiunea a nu se lasa telefonul/tableta peste noapte la incarcat, daca nu ati dedus-o din postare.

#3 Radu Turcescu

Radu Turcescu

Consigliere

• Members
  • PipPipPipPip
  • 627 Mesaje:

Trimis la 06 August 2013 - 13:36

Nu se intelege din postare ca nu ar trebui lasat iPad-ul la incarcat peste noapte..

#4 Vizitator_kjdrseqwsrxdtcyfvgubhiknj_*

Vizitator_kjdrseqwsrxdtcyfvgubhiknj_*
  • Guests

Trimis la 06 August 2013 - 16:08

A nu?

Înseamnă că esti tare de cap ori nu vorbim aceeasi limba...ori dormi 3-5 ore pe noapte...

Mai citeste odata, poate întelegi. E un articol bun, ai ceva de invatat din el.

#5 Tudor

Tudor

Master Blaster

• Administrators
  • 1452 Mesaje:

Trimis la 06 August 2013 - 22:06

Înseamnă că esti tare de cap ori nu vorbim aceeasi limba...ori dormi 3-5 ore pe noapte...

Mai ușurel cu jignirile, ok?

Mai bine explică de ce nu e bine să lași iPad-ul să se încarce peste noapte, că eu unul n-am mai auzit povestea asta până acum.

#6 viorelgn

viorelgn

Junior

• Members
  • Pip
  • 85 Mesaje:

Trimis la 07 August 2013 - 16:31

Am nevoie de un sfat: am iPad-ul 4 de circa 2 luni si pana acum nu l-am descarcat deloc adica sa mi se inchida si nici nu i-am facut o incarcare de 100%. Cum fac pentru o autonomie mai buna a bateriei ?

#7 Radu Turcescu

Radu Turcescu

Consigliere

• Members
  • PipPipPipPip
  • 627 Mesaje:

Trimis la 07 August 2013 - 18:27

Da-i un private lui "Dottore" Cipry.. Sigur te va ajuta...

#8 uɐʇloz .

uɐʇloz .

Nu sunt frumos, nici destept, iar umorul meu lasa de dorit

• Moderatori
  • 2055 Mesaje:

Trimis la 07 August 2013 - 18:52

Am nevoie de un sfat: am iPad-ul 4 de circa 2 luni si pana acum nu l-am descarcat deloc adica sa mi se inchida si nici nu i-am facut o incarcare de 100%. Cum fac pentru o autonomie mai buna a bateriei ?

Fa-i un ciclu complet

#9 moroshanu

moroshanu

Junior

• Members
  • Pip
  • 13 Mesaje:

Trimis la 04 April 2014 - 18:31

Salutare, am o întrebare legată de încărcătorul unui iPad mini retina. Din fabrică a venit cu un încărcător de rețea de 10w(2100mAh). Deoarece am pierdut încărcătorul original acum folosesc un adaptor de iPad mini1 de 5w (1000mAh). Pentru o încărcare completă sunt necesare vreo 6,7 ore.
Este vreo problema dacă folosesc un încărcător mai slab? Ce îmi recomandați, să cumpăr un adaptor de 10w sau este bun și cel de 5w? Ce e mai bine pentru baterie?
Merci.

#10 AvBălțătescu

AvBălțătescu

Critic

• Members
  • PipPipPipPip
  • 876 Mesaje:

Trimis la 05 April 2014 - 07:30

@moroshanu
-În mod normal poţi încărca bateriile şi la un amperaj mai mic, dar durează mult mai mult. Şi ar trebui să fie şi mai sănătos pentru baterie, cel puţin aşa am crezut până am observat că Nokia 1520 ţine cel mult o zi (la modul meu de utilizare) dacă bateria a fost încărcată de la maşină, PC sau de la o baterie externă care nu oferă cei 2A ai încărcătorului standard.

-În mod normal, dacă încarc bateria la parametrii normali obţin o autonomie de cel puţin 2-3 zile. Mi-e clar că bateriei de Nokia 1520 îi place să fie încărcată la specificaţiile corecte. Cine s-ar fi gândit? :) Şi nici nu comentează că nu folosesc decât rar încărcătorul lui original, cât timp îi dau 2A la 5V.

#11 moroshanu

moroshanu

Junior

• Members
  • Pip
  • 13 Mesaje:

Trimis la 06 April 2014 - 14:10

Merci de răspuns. De autonomie nu mă plâng, utilizez lejer 11-12 ore. Întrebam mai mult legat de sănătatea bateriei.

#12 moroshanu

moroshanu

Junior

• Members
  • Pip
  • 13 Mesaje:

Trimis la 15 April 2014 - 07:57

Cred că contorul de utilizare cam exagerează.

Imagini atașate

• image.jpg

#13 AvBălțătescu

AvBălțătescu

Critic

• Members
  • PipPipPipPip
  • 876 Mesaje:

Trimis la 15 April 2014 - 12:23

Dacă mă uit pe YouTube caut ceva pe Google și eventual mai vizualizez un film pe MovieBox bateria mă țin în jur de 20 de ore

#14 moroshanu

moroshanu

Junior

• Members
  • Pip
  • 13 Mesaje:

Trimis la 22 April 2014 - 21:22

De acord. Va scrie utilizare 20 ore, dar eu am impresia ca se contorizeaza si rulajul din fundal când ecranul este blocat. I-mi vine greu sa cred ca am stat intro zi 12 ore pe tableta.

1 utilizatori citesc această discuție

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi