Sari la conținut

iPadForum se închide

După patru ani și ceva de existență, iPadForum se închide. :(
Dar... pe mine și pe alți pasionați de iPad-uri, Mac-uri și alte gadgeturi de la Apple ne găsiți în continuare pe MacForum.ro. Așa că, dacă aveți probleme și întrebări legate de device-urile voastre, nu ezitați să vă înscrieți acolo!

Vă așteptăm!

Tudor Vedeanu,
administrator iPadForum.ro

Fotografie

Ce e nou în iOS 7

ios 7 noutăți

• Please log in to reply
51 replies to this topic

#1 Tudor

Tudor

Master Blaster

• Administrators
  • 1452 Mesaje:

Trimis la 14 September 2013 - 22:14

Voi începe aici o listă cu noutățile mai mult sau mai puțin cunoscute din iOS 7, care funcționează pe iPad 4. Cele deja cunoscute sunt prezentate de Apple pe paginile dedicate iOS 7.

Prima noutate ar fi - evident - aspectul grafic nou, un lucru asupra căruia nu voi insista prea mult. Au dispărut toate imitațiile obiectelor reale (agendă, materiale textile, piele...). cu excepția unora din iconuri, care încă amintesc de vremurile vechi. De altfel noile iconuri mi se pare urâte.

Rezumatul chestiilor majore

Centrul de control, o facilitate foarte utilă care oferă acces rapid la diverse setări. Se accesează cu o glisare (swipe) de jos în sus, la marginea de jos a ecranului.

centrul-de-control.jpg

Centrul de notificări, care te anunță despre emailurile primite, apeluri, notificări de la aplicații. Și starea vremii. Se accesează cu o glisare cu degetul de sus în jos, la marginea superioară a ecranului.

centrul-de-notificari.jpg

Multitasking: interfața pentru a vedea aplicațiile deschise s-a modificat radical. Se accesează ca și până acum cu o apăsare dublă pe butonul home. Nu s-a modificat numai look-ul: pentru a închide o aplicație, împingem fereastra ei cu degetul în sus până își ia zborul și dispare.

multitasking.jpg

Tot legat de multitasking: Apple spune că acum programele pot primi date în background aproape ca și cum ar sta deschise tot timpul. Încă nu am reușit să-mi dau seama dacă există vreo aplicație care chiar face chestia asta.

AirDrop: o modalitate ușoară de a trimite fișiere între dispozitivele cu iOS aflate în preajmă. Funcționează prin Bluetooth sau WiFi, nefiind nevoie de o conexiune la internet. Din păcate nu funcționează și cu AirDrop pe Mac, deci nu putem trimite rapid fișiere către un computer. Pentru asta va trebui să apelăm, ca și până acum, la una din aplicațiile de file sharing existente. Eu folosesc Instashare, este similară cu AirDrop.

airdrop.jpg

AirDrop poate fi accesat apăsând pe butonul de partajare în orice aplicație. Pe lângă posibilitățile cunoscute de a trimite fișierul respectiv prin email, Twitter, Facebook ș.a.m.d., acum avem și AirDrop.

Safari - pe lângă faptul că arată mai bine, are câteva chestii noi, cum ar fi:

• Linkuri partajate, adică linkurile care le-au pus pe Twitter cei la care sunteți abonați (asta presupune, evident, să aveți un cont pe Twitter).

safari-linkuri-partajate.jpg

• Posibilitatea de a naviga înapoi, către pagina vizitată anterior, cu o glisare cu un deget spre dreapta făcută de la marginea din stânga a ecranului. Pentru navigare înainte se face invers: glisare spre stânga, de la marginea din dreapta a ecranului.
  • Generatorul de parole și iCloud Keychain nu vor apărea în prima versiune publică a iOS 7. Probabil vor fi lansate odată cu OS X Mavericks, undeva prin octombrie.

App Store: principala îmbunătățire este posibilitatea de a face automat actualizările aplicațiilor. O consecință binevenită pentru cei care au mai multe conturi pe App Store este că acum sistemul nu mai cere parola atunci când trebuie să descarce o versiune nouă a unei aplicații luată din celălalt store. Era foarte enervantă treaba asta.

#2 Tudor

Tudor

Master Blaster

• Administrators
  • 1452 Mesaje:

Trimis la 14 September 2013 - 22:35

Trecem acum la lucrurile mai mărunte.

Aplicația Mail are câteva cutii poștale speciale (adică "smart mailbox") pe care le puteți activa dacă apăsați butonul pentru editarea cutiilor poștale. Se văd în poză: Necitite, Către sau CC, Fișiere atașate, Toate ciornele, Toate trimise, Toate din coș.

mail-smart-mailboxes.jpg

#3 Tudor

Tudor

Master Blaster

• Administrators
  • 1452 Mesaje:

Trimis la 14 September 2013 - 22:39

Spotlight, instrumentul pentru căutare pe iPad, s-a mutat: acum poate fi accesat din orice ecran home printr-o glisare cu un deget de sus în jos.

spotlight.jpg

#4 Tudor

Tudor

Master Blaster

• Administrators
  • 1452 Mesaje:

Trimis la 14 September 2013 - 22:47

Aplicațiile care au fost actualizate recent au o bulină albastră:

app-updated.jpg

#5 AvBălțătescu

AvBălțătescu

Critic

• Members
  • PipPipPipPip
  • 876 Mesaje:

Trimis la 14 September 2013 - 22:52

Sincer, nu stiam nimic din ce scrie mai sus :P Aveți idee dacă exista deja o varianta Beta pentru curiosii ca mine ?
  • M.Stoenescu likes this

#6 Tudor

Tudor

Master Blaster

• Administrators
  • 1452 Mesaje:

Trimis la 14 September 2013 - 23:04

Dacă folosiți o tastatură Bluetooth conectată la iPad, atunci în Safari puteți folosi câteva scurtături noi:

• Cmd-Tab: deschide un nou tab
  • Cmd-W: închide tab
  • Cmd-R: reîncarcă pagina
  • Cmd-L mută cursorul în câmpul de adresă

Păcat că nu funcționează și scroll cu săgețile.

#7 Tudor

Tudor

Master Blaster

• Administrators
  • 1452 Mesaje:

Trimis la 14 September 2013 - 23:15

Aplicația Mail poate deschide fișiere ZIP atașate mesajelor și afișează conținutul.

#8 Tudor

Tudor

Master Blaster

• Administrators
  • 1452 Mesaje:

Trimis la 14 September 2013 - 23:43

În Mail, pentru a șterge un mesaj din listă, gestul de glisare cu degetul trebuie făcut obligatoriu de la dreapta spre stânga. În iOS 6 mergea și invers (eu de fapt îl făceam mereu de la stânga la dreapta). La fel se întâmplă și când vrei să ștergi o notiță.

#9 Tudor

Tudor

Master Blaster

• Administrators
  • 1452 Mesaje:

Trimis la 15 September 2013 - 07:50

Nu știu dacă e nou în iOS 7, dar pentru mine e o chestie nouă: se pot adăuga dicționare suplimentare (din păcate nu și pentru limba română).

dictionare.png

#10 Tudor

Tudor

Master Blaster

• Administrators
  • 1452 Mesaje:

Trimis la 15 September 2013 - 08:09

Și în Mail funcționează câteva scurtături pe tastatura Bluetooth:

• Cmd-N: compune un nou mesaj
  • Cmd-Shift-D: trimite mesajul
  • Backspace: dă la coș mesajul

#11 Tudor

Tudor

Master Blaster

• Administrators
  • 1452 Mesaje:

Trimis la 15 September 2013 - 08:41

Corectorul pentru limba română este un pic mai isteț în iOS 7. Poate corecta combinații de cuvinte în funcție de context. Nu face minuni însă. În exemplul din poză corectorul nu a reacționat după ce am scris cuvântul "sar" însă, după ce am început să scriu "potrivi", și-a dat seama că e vorba despre "s-ar" și a sugerat o combinație de cuvinte. L-a greșit pe al doilea, însă mai învață și el...

Poate așa mai învață unii cum se folosește cratima în limba română.

corector.png

#12 Tudor

Tudor

Master Blaster

• Administrators
  • 1452 Mesaje:

Trimis la 15 September 2013 - 08:45

Apropo de cratimă...  B) 

corector-02.png

#13 Radu Turcescu

Radu Turcescu

Consigliere

• Members
  • PipPipPipPip
  • 627 Mesaje:

Trimis la 15 September 2013 - 10:09

Eu am o problema cu iOS 7 beta 6 pe iPhone. V-am mai povestit ca pe iPhone ( iOS 7 ) fluxul foto ocupa 3.5 giga, iar pe iPad ( iOS 6 ) ocupa 24 mega :). Desi am mail-ul este in ICloud, pe iPhone ( iOS 7 ) mail-urile imi ocupa 400 mb, pe iPad ( iOS 6 ) nici macar nu e in lista "gestionare stocare".. O fi vreo problema de soft ?

#14 Tudor

Tudor

Master Blaster

• Administrators
  • 1452 Mesaje:

Trimis la 15 September 2013 - 12:09

De ce n-ai pus GM-ul?

#15 Tudor

Tudor

Master Blaster

• Administrators
  • 1452 Mesaje:

Trimis la 15 September 2013 - 17:16

În aplicația Mesaje se poate vedea ora la care a fost primit sau trimis mesajul, cu o glisare la stânga pe mesaj.

image.jpg

Apropo de Mesaje: ca să șterge un mesaj trebuie să ți lung apăsat pe el, după care alegi „Mai mult…”, apoi selectezi mesajul și apeși pe coșul de gunoi. Foarte întortocheat și neintuitiv. Steve Jobs ar fi dat de pământ cu ăla care a proiectat aplicația.

#16 Radu Turcescu

Radu Turcescu

Consigliere

• Members
  • PipPipPipPip
  • 627 Mesaje:

Trimis la 15 September 2013 - 23:06

De ce n-ai pus GM-ul?

Pentru ca nu m-a avertizat telefonul. Funny think...desi nu sunt developer, primeam mail pentru developeri de fiecare data cand se lansa un nou beta. De asemenea, noua versiune o puteam gasi in "Actualizare software" si instala OTA.
Acum insa, pentru GM,nu m-a anuntat nimeni. Asa ca astept varianta oficiala :)

#17 uɐʇloz .

uɐʇloz .

Nu sunt frumos, nici destept, iar umorul meu lasa de dorit

• Moderatori
  • 2055 Mesaje:

Trimis la 16 September 2013 - 07:07

GM nu a aparut pentru OTA nici pentru dezvoltatori.

#18 Tudor

Tudor

Master Blaster

• Administrators
  • 1452 Mesaje:

Trimis la 16 September 2013 - 08:31

Nici varianta oficială nu se va putea instala OTA peste beta, nu?

#19 uɐʇloz .

uɐʇloz .

• Moderatori
  • 2055 Mesaje:

Trimis la 17 September 2013 - 08:36

Nici varianta oficiala nu se va putea instala peste GM sau beta prin OTA. Doar cu fresh install din iTunes si dupa aceea backup din iCloud sau iTunes.

Acest mesaj a fost modificat de zpx: 17 September 2013 - 08:42

#20 uɐʇloz .

uɐʇloz .

• Moderatori
  • 2055 Mesaje:

Trimis la 19 September 2013 - 07:14

Deasemenea avem limita de descarcare sub celular marita de la 50 la 100 de MB.

Imagini atașate

• Screen Shot 2013-09-19 at 8.13.15.png

Also tagged with one or more of these keywords: ios 7, noutăți

1 utilizatori citesc această discuție

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi