Sari la conținut

iPadForum se închide

După patru ani și ceva de existență, iPadForum se închide. :(
Dar... pe mine și pe alți pasionați de iPad-uri, Mac-uri și alte gadgeturi de la Apple ne găsiți în continuare pe MacForum.ro. Așa că, dacă aveți probleme și întrebări legate de device-urile voastre, nu ezitați să vă înscrieți acolo!

Vă așteptăm!

Tudor Vedeanu,
administrator iPadForum.ro

Fotografie

CHAT si offtopic

• Please log in to reply
97 replies to this topic

#1 uɐʇloz .

uɐʇloz .

Nu sunt frumos, nici destept, iar umorul meu lasa de dorit

• Moderatori
  • 2055 Mesaje:

Trimis la 30 October 2013 - 19:31

Continuam seria initiata de doctor...

shoot

#2 uɐʇloz .

uɐʇloz .

• Moderatori
  • 2055 Mesaje:

Trimis la 30 October 2013 - 19:37

zau daca stiu ce l-a apucat...

#3 Tudor

Tudor

Master Blaster

• Administrators
  • 1452 Mesaje:

Trimis la 30 October 2013 - 20:22

Dacă tot vroia chatul la loc, putea să facă un topic în care să propună reactivarea chatroom-ului, nu să-și ia catrafusele și să plece.

#4 xxxl

xxxl

Senior

• Members
  • PipPipPip
  • 336 Mesaje:

Trimis la 30 October 2013 - 21:41

Pe mine m-a spart chestia cum că și aici ar fi "comunism" și stau și mă întreb dacă știe ce este ăla și cum a suportat totuși o bună bucată de vreme chestia asta comunistă. Ușor se pot transforma niște oameni care par de bun simț în niște chestii care pot debita numai tâmpenii fără nicio logica a momentului! Și încă ceva...Avocatul unde a dispărut?! From my iPad 3

#5 AvBălțătescu

AvBălțătescu

Critic

• Members
  • PipPipPipPip
  • 876 Mesaje:

Trimis la 30 October 2013 - 22:35

Apreciez ca te-ai gândit la mine, insa nu înțeleg de ce m-ai adăugat in discuție. Sunt de părere ca Dr. Cipry se referea la faptul ca Zelpix împreuna cu Tudor au decis desfintarea acelui topic fără sa se consulte si cu ceilalți membri ai forumului, nu contează ca suntem 3/4/5 activi, corect si de bun simt ar fi fost sa se ceara si părerea celorlalte membri. Pana acum ceva timp existau discuții desprea activitatea noastră pe forum, ni s-a cerut sa fim mai activi, am făcut-o si pe asta. Dupa aceea ni s-a spus ca "improșcăm topicurilor cu noroi" si ca nimeni nu o sa mai înțeleagă nimic, iar Zelpix s-a oferit ca v-a curată el topicurilore. Zis si făcut, exista topicurilor in care exista o întrebare si un singur răspuns păstrat, al cui credeți ca este răspunsul ?

#6 uɐʇloz .

uɐʇloz .

• Moderatori
  • 2055 Mesaje:

Trimis la 31 October 2013 - 06:43

Din moment ce nimeni nu folosea chat-ul, era logic sa-l desfiintez.

Curios ca s-a schimbat si tema forumului dar nimeni nu s-a plans ca nu le-am intrebat inainte.

Acum dintr-o data rascoala. Daca credeti ca nu-mi fac bine treaba, doar spuneti. Aici. Acum.

#7 Tudor

Tudor

Master Blaster

• Administrators
  • 1452 Mesaje:

Trimis la 31 October 2013 - 07:18

Sunt de părere ca Dr. Cipry se referea la faptul ca Zelpix împreuna cu Tudor au decis desfintarea acelui topic fără sa se consulte si cu ceilalți membri ai forumului

Stai puțin, vorbim despre desființarea chatroom-ului, care a existat aici până prin vară, și pe care l-am dezactivat eu pentru că plăteam un abonament pentru acel modul. Nu e vorba de niciun topic șters. Sau nu mai înțeleg eu nimic?

#8 uɐʇloz .

uɐʇloz .

• Moderatori
  • 2055 Mesaje:

Trimis la 31 October 2013 - 07:19

Nu de topic era vorba ci de acel modul.

#9 xxxl

xxxl

Senior

• Members
  • PipPipPip
  • 336 Mesaje:

Trimis la 31 October 2013 - 08:01

Fiindcă tot e off-topic intru în on-topic...mâine mă duc la eMag unde se lanseaza noile iPad-uri sa văd ce și cum...sunt din păcate foarte supărat pe noul sistem de operare care m-a dezamăgit complet (funcțional fiindcă vizual imi place!) atat pe iPad cât și iPhone 4 și vorbesc aici despre laguri imense,înțepeniri si alte alea.Nu sunt un fanatic al nici unei firme pe lumea asta ci doar stau strâmb și judec drept din punctul meu de vedere dar atât de mare a fost dezamăgirea încât mi-am vândut la urgență iPhone-ul și mi-am cumpărat un Nokia Lumia 925 de care sunt ABSOLUT încântat fiindcă nu știam că Windows Phone poate fi un sistem de operare aproape fără cusur și un ecran de 4.5 inchi poate fi atat de perfect.Și vorbește unul care ura din inimă firma Nokia!
Tabletele si MacBook-ul le voi păstra fiindcă le iubesc dar dacă nu voi vedea ceva schimbări majore in următoarele șase luni, voi renunța la sistemele Apple fără niciun fel de regrete și voi trece înapoi la Windows...ah,și să nu mai aud de Android niciodată!
Vom vedea...spuse Orbul!

From my iPad3

#10 uɐʇloz .

uɐʇloz .

• Moderatori
  • 2055 Mesaje:

Trimis la 31 October 2013 - 08:05

Nuz ic ca Nokia Lumia este rau, insa are multe minusuri, sau mai degraba lipsuri, exact cum era si pe vremea IPhone 3G.

In schimb Lumia 1520 imi place si mie, dar Windows Phone inca nu este matur, iar de windows m-am lecuit de pe vremea cand aveam PC, iar acum nu as schimba deocamdata.
Sunt prea multe chestii pe iOs de care sunt dependent. De exemplu iCloud, sau mai nou Keychain.

#11 xxxl

xxxl

Senior

• Members
  • PipPipPip
  • 336 Mesaje:

Trimis la 31 October 2013 - 09:26

Din fericire multe lucruri s-au schimbat și chiar daca nu am gasit unele aplicații implementate in WP8 am gasit totuși alternative chiar mai interesante iar ca back-up SkyDrive imi dă din start 25 de Gb.+suita Office la liber.Sistemul se mișcă fără pic de lag,totul se modifica pe ecran in timp real și este de zece ori mai vârlav ca iOS în acest moment,ecranul la paritate si mai mare cu iPhone 5 si AMOLED iar camera fără discuție net superioară iPhone 5.Plus lucrat cu mare finețe și atenție aproape de zici că-i telefon premium!Pontul mi l-a vândut un amic care este vicepresident Microsoft pe România și care a avut dreptate deși m-am încăpățânat o lună să mă cert cu el pe tema iOS.
Eu sunt un tip care nu am fanatisme față de nimeni și dacă cineva își bate joc de mine așa cum au făcut cei de la Apple renunț fără remușcări,dar dacă vor scoate un produs care să mă mulțumească voi cumpăra de la ei din nou fără remușcări.
Cât am scris aici Tapatalk-ul a căzut de două ori și sincer să fiu nu mă interesează a cui e vina...pe iOS 6 uitasem de noțiunea de a mai salva ceva că poate crapă sistemul!
Asta fiindcă suntem Off-topic! (am trecut pe iPad 4 și nu observ nicio diferență de la generația 3)!

From my new iPad 4

#12 uɐʇloz .

uɐʇloz .

• Moderatori
  • 2055 Mesaje:

Trimis la 31 October 2013 - 09:29

Apoi legat de camera nu sunt de acord. Chiar nu sunt :)

#13 AvBălțătescu

AvBălțătescu

Critic

• Members
  • PipPipPipPip
  • 876 Mesaje:

Trimis la 31 October 2013 - 09:33

Daca iti faci jailbreak la device poti sa iti pui IOS 5 sau 6

#14 uɐʇloz .

uɐʇloz .

• Moderatori
  • 2055 Mesaje:

Trimis la 31 October 2013 - 09:36

Daca iti faci jailbreak la device poti sa iti pui si IOS 5.0.1

la ce?

fara suparare avocate dar tu te bagi in discutii si intorci foaia cu 360 de grade, si apoi te intreaba lumea despre ce vorbesti, iar tu te superi dupa aia.

#15 AvBălțătescu

AvBălțătescu

Critic

• Members
  • PipPipPipPip
  • 876 Mesaje:

Trimis la 31 October 2013 - 09:46

Exista o opțiune/program in care iti poti schimba versiune de IOS care rulează pe device-ul tau

#16 uɐʇloz .

uɐʇloz .

• Moderatori
  • 2055 Mesaje:

Trimis la 31 October 2013 - 09:54

Exista o opțiune/program in care iti poti schimba versiune de IOS care rulează pe device-ul tau

si care e acea optiune sau program? daca tot te-ai bagat macar sa spui pana la sfarsit sa stie lumea.

#17 Tudor

Tudor

Master Blaster

• Administrators
  • 1452 Mesaje:

Trimis la 31 October 2013 - 11:14

sunt din păcate foarte supărat pe noul sistem de operare care m-a dezamăgit complet (funcțional fiindcă vizual imi place!) atat pe iPad cât și iPhone 4 și vorbesc aici despre laguri imense,înțepeniri si alte alea.

Nu te supăra, tu compari Nokia 925 cu un iPhone 4, vechi de 3 ani?

Crezi că Win 8 se mișcă bine pe un telefon atât de vechi (presupunând că ar funcționa, deși nu cred)?

Pe iPhone 4S eu nu prea am ce să-i reproșez sistemului iOS 7. Dar 4S e substanțial mai rapid decât iPhone 4, și totuși e și el un model vechi, după standardele actuale. Eu zic că, în ritmul in care se mișcă tehnica în ziua de astăzi, Apple a reușit o performanță decentă făcând iOS să meargă binișor pe telefoane vechi.

Pe iPad 4 da, și eu am fost nemulțumit de unele probleme, care însă s-au mai rezolvat între timp. iPad Air este cu 90% mai rapid decât iPad 4, îmi imaginez că merge brici.

#18 xxxl

xxxl

Senior

• Members
  • PipPipPip
  • 336 Mesaje:

Trimis la 31 October 2013 - 19:33

Tudore eu nu compar sistemul de operare de pe iPhone ci cel de pe tablete si am la ce face diferențe...oricum nu sunt un tip impulsiv si hotararea de a trece la Nokia a fost luată dupa ce m-am jucat temeinic cu mai multe modele si chiar aș fi vrut modelul 1020 cu vestita camera de 41 de Mpx. dar ma enerva cocoasa aia mica de pe spate fiindca merg totusi pe premisa ca un telefon trebuie sa fie musai și comod fiind obișnuit cu toate modelele nevasta-mea având iphone 5 deci nu sunt deloc neavenit.Ecranul de 4.5 inchi de la NOKIA este perfect pentru mine, camera este mult mai buna decat pe iPhone 5 (am facut teste pe mire standard Avocate!) iar sistemul chiar zbârnâie fără nicio exagerare.
În privința tabletelor zic eu ca am dreptate...scot un sistem de operare care merge brici pe VIITOAREA tableta si nu pe cele actuale?!E mârlănie sau cum să o numesc?!Eu folosesc constant pe tabletă cam 15 aplicatii restul fiind din categoria "poate or trebui vreodata"...mama lor și nici alea nu prea mai merg bine fiindcă trebuie să îmi iau o nouă tableta să le pot folosi!
Oricum voi rămâne fidel sistemului Apple dar în niciun caz la telefoane până nu vor scoate ceva care să aducă și ceva nou cu adevărat inclusiv un ecran mai mare,că de procesoare x64 și alte fandoseli de marketing m-am cam plictisit.
Sper că nu voi fi alungat de pe forum și nici nu voi supăra cu adevarat pe cineva dar este o părere personală formată de-a lungul anilor în care am fost și voi fi clientul Mărului!

From my new iPad 4
  • Octavian likes this

#19 Tudor

Tudor

Master Blaster

• Administrators
  • 1452 Mesaje:

Trimis la 31 October 2013 - 21:06

Stai linistit, nu te alunga nimeni...  :D

Si eu as incerca bucuros o tableta cu Windows 8, dar nu voi parasi lumea iOS pentru ca am investit destul in aplicatii, cele mai multe fiind de foarte buna calitate.

La telefoane iPhone 4S mi-e suficient deocamdata, imi ofera tot ce am nevoie.

#20 AvBălțătescu

AvBălțătescu

Critic

• Members
  • PipPipPipPip
  • 876 Mesaje:

Trimis la 01 November 2013 - 22:37

------------------------------------------------------------------------------------------
Nu imi pot modifica continutul postat...
A-ti facut ceva in privinta aceasta sau există o problemă de server ?

1 utilizatori citesc această discuție

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi