Sari la conținut

iPadForum se închide

După patru ani și ceva de existență, iPadForum se închide. :(
Dar... pe mine și pe alți pasionați de iPad-uri, Mac-uri și alte gadgeturi de la Apple ne găsiți în continuare pe MacForum.ro. Așa că, dacă aveți probleme și întrebări legate de device-urile voastre, nu ezitați să vă înscrieți acolo!

Vă așteptăm!

Tudor Vedeanu,
administrator iPadForum.ro

Fotografie

Deformare programata

• Please log in to reply
9 replies to this topic

#1 injector

injector

Junior

• Members
  • Pip
  • 4 Mesaje:

Trimis la 26 December 2013 - 00:58

Salutare frati masoni

de mult n-am mai scris pe aici, 

Nu e secret ca apple  practica cu succes imbatranirea prematura a deviceurilor sale prin intermediul softului, mai exact a update-urilor,

astazi va voi impartasi ceva nu mai putin grav si anume deformarea programata in cazul caderii.

Vedeti in poza (este un ipad mini 1)  colturile din aluminiu masiv? apropo la air si  mini retina arhitectura este identica

intrebare ce cauta acelea mici spatii in forma de bastonase chiar in colt langa marginea coltului?

stim cu totii ca incepand cu ipad mini 1 ecranul este lipit (air si mini retina idem)

..pai, in cazul caderii ipadului coltul se deformeaza si apasa pe sticla care este lipita. sticla inevitabil crapa

m-a spus-o cineva care castiga momentan mai mult din reparatii decat din vanzarea deviceurilor apple.

si ca sa nu ma ridic de 2 ori va mai zic ce mi-a mai zis persoana respectiva si anume ca ii vin la reparat foarte multe iphone

in forma de litera c (daca ai norocul sa-l pui in buzunarul de la blugi si sa te asezi pe el)

Imagini atașate

•  deformare programata.jpeg

#2 AvBălțătescu

AvBălțătescu

Critic

• Members
  • PipPipPipPip
  • 876 Mesaje:

Trimis la 26 December 2013 - 09:28

Salutare frati masoni
1.imbatranirea prematura a deviceurilor sale prin intermediul softului
2.ce cauta acelea mici spatii in forma de bastonase chiar in colt langa marginea coltului ?
3.incepand cu ipad mini 1 ecranul este lipit
4.vin la reparat foarte multe iphone in forma de litera c

1. Apar tot felul de efecte care îți solicită componentele HardWare
2. Pentru amortizarea șocurilor și de a preveni o eventuală deformarea a unei componente din interior
3. Rama este foarte îngustă
4. Se fabrică și telefoane în forma literei C LG G Flex

#3 uɐʇloz .

uɐʇloz .

Nu sunt frumos, nici destept, iar umorul meu lasa de dorit

• Moderatori
  • 2055 Mesaje:

Trimis la 26 December 2013 - 11:01

@injector Sincer faza cu incetinirea deviceurilor la fiecre update de soft, aveam si e impresia ca e dinadins. Acum ca e vorba de paranoia sau nu, nu stiu insa tind sa cred ca nu.Pana la urma Apple nu este o societate de binefacere, si cel mai important lucru chiar si pentru ei este sa faca multi BANI, si astfel sa tina pe actionari fericiti.Asa ca, nu cred ca e nevoie de alte explicatii.

Insa faza cu hardware-ul recunosc ca aud acum pentru prima data.Insa nu m-ar mira ca acest fapt sa fie adevarat. Insa deasemenea cred ca acest lucru nu se poate dovedi, asa ca nu ne ramane decat sa speculam pe faza asta.Insa e interesanta teoria.

Nu stiu restul, voi ce credeti despre acest aspect?

#4 injector

injector

Junior

• Members
  • Pip
  • 4 Mesaje:

Trimis la 26 December 2013 - 14:06

1. Apar tot felul de efecte care îți solicită componentele HardWare
2. Pentru amortizarea șocurilor și de a preveni o eventuală deformarea a unei componente din interior
3. Rama este foarte îngustă
4. Se fabrică și telefoane în forma literei C LG G Flex

la primele 3 puncte nu voi raspunde deoarece ai dreptul la replica insa pct 4 e total pe langa deoarece ecranul curbat este destinat ochilor si nu fesierilor

#5 uɐʇloz .

uɐʇloz .

Nu sunt frumos, nici destept, iar umorul meu lasa de dorit

• Moderatori
  • 2055 Mesaje:

Trimis la 26 December 2013 - 15:03

@injector m-ar ajuta un link de pe site-ul italian de unde ai poza.

#6 Tudor

Tudor

Master Blaster

• Administrators
  • 1452 Mesaje:

Trimis la 26 December 2013 - 20:28

Sincer faza cu incetinirea deviceurilor la fiecre update de soft, aveam si e impresia ca e dinadins.

Nu încetinește nimeni intenționat device-urile atunci când apare un nou sistem de operare. Dar nici Apple și nici vreun alt producător de gadgeturi nu pierde timpul cu optimizarea funcționării softului pe modele vechi de tablete sau telefoane. Nu au niciun motiv s-o facă: performanțele dispozitivelor se cam dublează de la an la an iar ei vor să vândă device-uri noi, nu să își bată capul cu alea vechi.

#7 injector

injector

Junior

• Members
  • Pip
  • 4 Mesaje:

Trimis la 27 December 2013 - 11:22

@injector m-ar ajuta un link de pe site-ul italian de unde ai poza.

asa am primit-o, nu stiu de unde vine

altfel pot  recomanda www.glistockisti.it (pentru preturi)

@Tudor , ai dreptate dar tind sa cred ca nici eu nu gresesc cand afirm ca apple de ceva ani a inceput sa practice imbatrinirea prematura a device-urilor. si deloc nu ma uit cu ochi buni la macbook pro retina. cuvantul "pro" si-a cam pierdut sensul.

#8 Tudor

Tudor

Master Blaster

• Administrators
  • 1452 Mesaje:

Trimis la 27 December 2013 - 11:34

@injector chestia asta cu îmbătrânirea programată nu o cred, pur și simplu pentru că device-urile îmbătrânesc singure datorită avansului tehnologic de la an la an. Iar la capitolul calitate și servire clienți Apple e mereu pe primele locuri, dacă nu chiar pe primul.

#9 injector

injector

Junior

• Members
  • Pip
  • 4 Mesaje:

Trimis la 27 December 2013 - 22:18

Eu am un mac pe care-l iubesc, am ipod touch care refuza sa moara, mamei i-am dariut ipad4, probabil imi voi lua iphone6( cu display mai mare), prietena are mac/ipad/iphone…cu toate astea cred in ceea ce am scris mai sus, si ma bucur ca si altii cred ca mine

sper sa aveti rabdare sa va uitai pana la sfarsit

#10 AvBălțătescu

AvBălțătescu

Critic

• Members
  • PipPipPipPip
  • 876 Mesaje:

Trimis la 28 December 2013 - 14:46

la primele 3 puncte nu voi raspunde deoarece ai dreptul la replica insa pct 4 e total pe langa deoarece ecranul curbat este destinat ochilor si nu fesierilor

De unde stim ca nu este destinat si ..fesierilor.. ?

1 utilizatori citesc această discuție

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi