Sari la conținut

iPadForum se închide

După patru ani și ceva de existență, iPadForum se închide. :(
Dar... pe mine și pe alți pasionați de iPad-uri, Mac-uri și alte gadgeturi de la Apple ne găsiți în continuare pe MacForum.ro. Așa că, dacă aveți probleme și întrebări legate de device-urile voastre, nu ezitați să vă înscrieți acolo!

Vă așteptăm!

Tudor Vedeanu,
administrator iPadForum.ro

Fotografie

Find my iPad, inutil în România?

• Please log in to reply
11 replies to this topic

#1 Tudor

Tudor

Master Blaster

• Administrators
  • 1452 Mesaje:

Trimis la 05 February 2014 - 22:33

Un craiovean şi-a găsit singur tableta furată cu ajutorul Find my iPad, însă poliţia consideră probele lui irelevante și nu ia nicio măsură. Puteți citi aici toată povestea. 

Ce-ar trebui să facă omul acum, să le spargă ușa hoților? :)

#2 Eugen Mihalache

Eugen Mihalache

Psiholog

• Members
  • PipPipPipPip
  • 768 Mesaje:

Trimis la 05 February 2014 - 23:31

Exemplul meu... 

#3 AvBălțătescu

AvBălțătescu

Critic

• Members
  • PipPipPipPip
  • 876 Mesaje:

Trimis la 06 February 2014 - 03:40

@Tudor
Fan Apple, are doar 5 gaget-uri setate pe aceelași ID
Ar putea să facă abuz de Find my iPhon să-i streseze folosind opțiunea "redare sunet"
Eu o folosesc când nu-mi găsesc telefonul :P

#4 MacAndrew

MacAndrew

Junior

• Members
  • Pip
  • 89 Mesaje:

Trimis la 06 February 2014 - 11:06

Salut Eugen, aka "Der Hobby-Detektiv aus Rosenheim" :)

Articolul despre patania ta este scurt si la obiect. Detaliaza putin povestea. In cat timp a venit Politia? Geamul spart de la masina ti-l plateste hotul?

(Poate ne vedem din nou in vara, pentru ca o sa vin aproape de Rosenheim).

#5 Tudor

Tudor

Master Blaster

• Administrators
  • 1452 Mesaje:

Trimis la 06 February 2014 - 12:30

@Tudor
Ar putea să facă abuz de Find my iPhon să-i streseze folosind opțiunea "redare sunet"

Sunetul ăla mai mult îi va enerva pe hoți, după care își vor da seama că ceva nu e în regulă și vor închide iPad-ul, făcându-l de negăsit.

#6 AvBălțătescu

AvBălțătescu

Critic

• Members
  • PipPipPipPip
  • 876 Mesaje:

Trimis la 06 February 2014 - 13:20

Nu știam că dacă ai device-ul închis acesta nu ma sună...

#7 Eugen Mihalache

Eugen Mihalache

Psiholog

• Members
  • PipPipPipPip
  • 768 Mesaje:

Trimis la 06 February 2014 - 15:39

Păi aventura a fost astfel:

Ora 16 în centrul Berlinului, la Berliner Siegessäule, în parcare, un sens giratoriu foarte mare. Mă învârt eu ce mă învârt, fac poze cu iPhone-ul, mai fac și o vizită la museul din Siegessäule și uite așa trece și timpul. Ora 17, din nou în parcare. Observ ceva ciudat în mașină, uitâtdu-mă din parte șoferului, prin fereastră. Ghici, iPad-ul nu e la locul lui și genul de pe cealaltă parte e spart. Mă duc pe cealaltă parte a mașinii, să nu spun că e doar o iluzie de a mea, și să trag concluzii cât mai proaspete. Deduc într-adevăr, că geanul e spart și iPad-ul nu e unde îl lăsase-m eu. Fac o poză cu iPhone-ul la gemul spart și sun la 110 - urgențe poliție. Fac declarația prin telefon, cum că mi-a fost spartă mașină și iPad-ul mi-a fost furat. Polițistul, mă întreabă dacă mașină poate fi condusă. Eu îi spun că da. El mă roagă să mă duc la cea mai apropirată secție de poliție, să fac o declarație sau plângere a faptelor constatate. E ora 17:05 momentul în care îl rog pe polițist să mă ghideze până la cea mai apropriată secție de poliție, deoarece eu nu sunt din Berlin și nu știu cum se ajunge acolo. Polițișul mă ghidează și astfel ajung la secție de poliție. E ora 17:15. Eu sun la ușă și sergentul de serviciu răspunde și întrabă cu ce mă poate ajuta. Eu îi spun exact același lucru ce am spus primului polițist. Cum că mașină mi-a fost spartă și iPad-ul furat. El întreabă: În ce zonă? Eu: Siegessäule. El: Pentru această zonă nu e secția noastră responsabilă. Și mă trimite la o altă secție care e responsabilă. Mi-a spus numele străzii (noroc că am trecut pe lângă ea când venisem la secția lor, că altfel nu știam unde să mă duc), și numărul la care trebuie să ajung. De la ușă până în mașină am uitat numărul și coduc cu gândul că voi găși secția și dacă nu mai îmi amintesc numărul exact la care trebuie să ajung. E ora 17:30, moment în care îmi dau seama că nu găsesc secția și mă hotărăsc să devin detectiv, deoarece foarte mulți mă clansonau, fiindcă conduce-am încet, tocmai să dau de acea secție. Astfel, încep să localizez iPad-ul folosind iPhone-ul. Cu gândul să nu fie închis. Ca prin noroc, iPad-ul poate fi localizat, la vreo 5 KM undeva in Berlin. Formula 1 pe centrul Berlinului cu un geam spart, fără să mai țin cont de roșu, verde și portocaliu sau sens unic și alte chesti rutiere. La ora 17:45 ajung în apropriere, mă învărt 15 minute, deoarece, și "iPad-ul" se învârte. Astfel la ora 18:00 reușesc să mă dau jos din mașină și o iau la pas. Pentru un moment, observasem doi indivizi, care îmi păreau că ar fi putut să aibă iPad-ul. Mă duc la ei și fac pe prostul, cum că eu caut o anume locație. Și le arăt pe iPhone mai exact unde. Ei îmi arată direcția. În acel momet sun iar 110. Le spun cum că am impresia că am găsit hoții. Ei trimit urgent o patrulă de patru polițiști spre mine în timp ce eu le dau adresa. În 5 minute ajunge patrula, e ora 18:15. Ne împărțim în două echipe. Cercetăm zona. Eu cu iPhone-ul în continuu aprins pentru a localiza. Poliția e înceată. Eu alerg în direcția unde se mișcă semnalul, ajung lângă individ. Nu dau niciun semnal sonor, să nu pară suspect. Întreb individul, dacă poate să mă direcționeze în direția pe care o arăt eu. El îmi arată direcția. Eu mă uit încăodată pe iPhone și observ că, individul care era pe bicicletă, se mișcă tocmai în direcția opusă. Ajunge poliția în urma mea, le spun că acela este hoțul, care tocmai a plecat pe bicicletă. Ei îmi spun de ce nu l-am opirt. Eu le spun că nu sunt autoritatea în măsură să fac acest lucru. Ei comunică cu cealaltă echipă. Noi ne urcăm în mașină și mergem per urmele hoțului. Într-un final după ce ocolim diferite blocuri și străzi, hoțul s-a oprit pentru 2 minute să oprească iPad-ul. În acele două minute am reușit să îl localizez și să îl prindem. Astfel, poliția la putut legitima și a constat că într-adevăr are un iPad in geanta lui, care era al meu. Faptul că am avut același Apple ID pe iPad și pe iPhone, le-au dat de înțeles cum că așa este. iPad-ul a fost furat de către individ și îmi aparține. A fost ora 18:45, moment în care am mers la secția de poliția und s-au desfășurat formalițițile de rigoare iar eu mi-am recăpătat iPad-ul. Ora 19:30. Poliția nu a făcut poză la mașină și nu au luat niciun fel de monstră. Motiv pentru care poveste continuă în episodul doi. 

• Xanthrax likes this

#8 Eduard

Eduard

Membru

• Members
  • PipPip
  • 121 Mesaje:

Trimis la 06 February 2014 - 23:40

Asteptam cu nerabdare urmatorul episod! :)

#9 uɐʇloz .

uɐʇloz .

Nu sunt frumos, nici destept, iar umorul meu lasa de dorit

• Moderatori
  • 2055 Mesaje:

Trimis la 08 February 2014 - 15:47

Sa vina si episodul doi.

#10 Eugen Mihalache

Eugen Mihalache

Psiholog

• Members
  • PipPipPipPip
  • 768 Mesaje:

Trimis la 08 February 2014 - 16:55

Continuarea... 

Cu gândul că e nevoie să plătească cineva problematica cu geamul, am întrebat polițistul care a preluat cazul, dacă nu ia probe, poze, resturi de sticlă și așa mai departe. El îmi spune că nu trebuie, deoarece îmi dă un număr de înregistrare cu care mă prezint la asigurarea și îmi plătest ei tot ce e nevoie. El se referă la asigurarea mea de mașină. Eu am asigurarea FullCASCO, dar doar dacă plata este peste 300 Euro, atunci îmi plătesc ei costurile. La ora 22 aveam un geam din fibră de sticlă pus, care a costa 180 Euro. Peste o săptămână, când am ajuns acasă, am pus un geam original. în total a costat 230 Euro. Deci asigurarea mi-a răspun la o altă săptămână că ei nu plătes, deaorece e sub 300 Euro, cum e în cotract. Deci asigurarea poți să o arunci, nu plătesc ei nimici, și nici nu îi interesează, să își recupereze bani de la infractor, deoarece: sub 300 și e o problemă privată. Eu trebuieă să recuperez bani direct de la infractor dacă vreau. Eu bănuiam că așa va fi, dar am încercat. A doua zi dimineață, mă sună undetectiv și mă roagă să îi aduc probe dela geam. Eu îi spună doar dacă găsesc resturi în mașină. Într-un final m-am dus la secția de poliție și i-am dus TREI cuburi mici de geam. Mi-a mulțumit și m-a rugat să îi trimit prin poștă alte resturi, când îmi voi pune geamul original. Zis și făcut. După care continuam cu declarația, a durat vreo 3 ore. unde trebuie de la A la Z totul cu exactitate declarat. Printre altele, i-am spus că: 1. Am fost trimis de la această secție(unde am dat declarația și m-a ajutat polițistul prin telefon să ajung, mai exact unde mă aflam în momentul de față) 2. Deși polițiști de teren care erau cu mine, mi-au luat Numărul de telefon dar nu l-am pus în protocolul de serviciu (deci detectivul a trebui să caute câteva ora bună să dea de mine) 3. Niciun polițist nu a luat probe sau a făcut poze la mașină. Când a auzit astfel de chestii acele detectiv, a început să fie foarte nevos dincauza colegiilor lui și și-a cerut scuze pentru poliția din Berilin și spersă ca el să îmi fi putut îmnătăți imaginea mea asupra poliție din Berlin. Eu i-am spus numai că în momentul încare a fost trimis la o lată secție de poliție, nu mai am dat niciun ban pe servoiciile poliție din acest cartier. El a putut să îmi fie de acord și să recunoască că defapt altfel trebuie procedat și nu cum au făcut colegii lui. Între timp sună cei de la ziar, ei au numarul de telefon pe pe und site pe care eu am cică un anunț unde este și numărul meu de telefon. Site-ul îl știu, dar nu mă așteptam să mai fie actual acel anunț, motiv pentru care am sunat la responsabili site-ului și i-am rugat să șteargă anunțul meu, (e datoria lor) că de vreo doi ani nu mai e valabil ce scrie acolo. Atfel și datele mele. După declarația facăut la poție, timp încare ziaristul, a așteptat, trecem la partea a doua de interviu. Presupusul ziarist, cel cu care am vorbit eu la telefon, er defapt und fotograf. El începe să întrebe de ce a durat așa de mult la poliție și a vrut să îmi facă poză în fața poliției. Eu l-am oprit. Nu: noi mergem căutăm unloc unde să ne așezăm, faceți cinste să bem și să mâncăm ceva și povestim. Zi și făcut. La scurt timp mi-amdat seama că acel fotograf nu pre le are ca ziaist și am început să pun eu întrebări și să dau răspunsuri asupra incidentului. După care îl rog să sune ziaristul propriu zis. Îl sună iar eu vorbesc cu acesta la telefon vreo 15 Minute. După care îi cer acestuia ca înainte să publice articolul să mi-l trimită mie pentru control. A rămas suprins. Dar a făcut-o. Eu i-am explicat ce poziție am eu față de ziariști în general și a acceptat. La scurt timp trimite articolul, îl citesc și îi spun că e OK, nu e perfect, dar e OK. Mai ales că era Duminică. Se face ora 15. Mă pregătesc să plec spre casă, dar înainte de această trec pe la niște magazine să cumpăr câte ceva și ghici. Când ies din magazin, o baba parchează cu spatele, direct în botul mașini mele. Am ziz că nu e adevărat. Dar a fost. Noroc că mașina mea înfață are unplstic foarte dur și doar 0,001% urme de tampon. După câteva discuții aprinse baba, care avea mașină "ruptă", a trebuit să îmi dea 50 Euro și așa am plecat din Berlin. Cum a auzit Ziarul de incident? Simplu, Poliția dau astfel de date direct la ziar. 

Episodul trei în producție... Va fi vorba despre decursul procesului și dacă detectivul, după ce am semnat tot în acea duminică își va face treaba cum trebuie, ca eu să îmi recuprez bani perduți. Asta nu știu când și cum va fi. Dar va fi. 

#11 MacAndrew

MacAndrew

Junior

• Members
  • Pip
  • 89 Mesaje:

Trimis la 08 February 2014 - 20:28

Interesanta intamplarea ta. Ma intreb daca politia din Bayern (sau alt land) ar fi procedat la fel... poate astia din Berlin mai au inca apucaturi de pe vremea DDR.

#12 Eugen Mihalache

Eugen Mihalache

Psiholog

• Members
  • PipPipPipPip
  • 768 Mesaje:

Trimis la 08 February 2014 - 20:31

Berlin nu poate fi comparat cu Bayern. Cel mult cu München. Probabil că în München altfel ar fi decurs lucrurile. Nu pot spune încă, dar nici nu aș vrea să pot să mă afirm ;)

1 utilizatori citesc această discuție

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi