Sari la conținut

iPadForum se închide

După patru ani și ceva de existență, iPadForum se închide. :(
Dar... pe mine și pe alți pasionați de iPad-uri, Mac-uri și alte gadgeturi de la Apple ne găsiți în continuare pe MacForum.ro. Așa că, dacă aveți probleme și întrebări legate de device-urile voastre, nu ezitați să vă înscrieți acolo!

Vă așteptăm!

Tudor Vedeanu,
administrator iPadForum.ro

Fotografie

Grafică vectorială pe iPad

• Please log in to reply
2 replies to this topic

#1 Tudor

Tudor

Master Blaster

• Administrators
  • 1452 Mesaje:

Trimis la 10 February 2014 - 12:57

Dacă vreți să faceți grafică vectorială pe iPad (inclusiv ilustrație) atunci vă recomand două aplicații.

iDraw

iDraw mi se pare cea mai bună aplicație de acest gen. Are cam toate uneltele necesare pentru a crea cu destulă ușurință desene, logo-uri, grafice și ilustrații de tot felul. Dacă aveți un Mac atunci vă recomand să încercați și versiunea pentru OS X, sincronizând prin iCloud fișierele între Mac și iPad.

Inkpad

A doua aplicație este Inkpad, care este gratuită. Oferă aproape aceleasi facilități ca și iDraw și merită încercată.

Un plus mare al acestor aplicații este faptul că ambele oferă posibilitatea de a adăuga pe iPad fonturi TTF sau OTF, folosind iTunes sau Dropbox.

Și iDraw, și Inkscape pot importa fișiere SVG sau bitmap (JPG, PNG…). iDraw poate lucra și cu EPS-uri sau cu PDF-uri (inclusiv cu fișiere AI compatibile PDF). Desenele pot fi exportate în format PDF sau SVG si pot fi deschise apoi in Illustrator sau Corel Draw. Desigur, există și opțiuni pentru export ca bitmap, iar noua versiune de iDraw apărută de curând poate exporta imagini la 300 dpi, pentru tipar.

Apropo de tipar: aceste aplicații folosesc spațiul de culori RGB, deci dacă aveti nevoie de CMYK atunci va trebui să faceti conversia pe computer.

#2 Nev3rmind

Nev3rmind

Junior

• Members
  • Pip
  • 19 Mesaje:

Trimis la 28 February 2014 - 18:02

Multumesc pentru recomandare!
Eu mai am instalate si astea: http://i.imgur.com/XJx5bJLl.jpg

#3 Octavian

Octavian

Expert

• Members
  • PipPipPipPip
  • 586 Mesaje:

Trimis la 01 March 2014 - 11:22

Pentru iubitorii genului mai recomand și eu...

Sent from my iPad using Tapatalk HD

Imagini atașate

• ImageUploadedByTapatalkHD1393665731.910578.jpg
  • ImageUploadedByTapatalkHD1393665743.241955.jpg
  • ImageUploadedByTapatalkHD1393665754.810277.jpg

• kismacko likes this

1 utilizatori citesc această discuție

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi