Sari la conținut

iPadForum se închide

După patru ani și ceva de existență, iPadForum se închide. :(
Dar... pe mine și pe alți pasionați de iPad-uri, Mac-uri și alte gadgeturi de la Apple ne găsiți în continuare pe MacForum.ro. Așa că, dacă aveți probleme și întrebări legate de device-urile voastre, nu ezitați să vă înscrieți acolo!

Vă așteptăm!

Tudor Vedeanu,
administrator iPadForum.ro

Fotografie

Am blog si nu se vad clipurile You Tube de pe Ipad

• Please log in to reply
7 replies to this topic

#1 mirodenia

mirodenia

Junior

• Members
  • Pip
  • 14 Mesaje:

Trimis la 27 February 2014 - 07:56

Buna,

Am de mulți ani un blog si pun filme de pe You tube. Pe pc se vad, pe nici un ipad sau iPhone nu se vad. Ciudat e ca filme puse in 2011 tot de pe You tube se vad pe ipad. Doar cele puse anul asta si anul trecut nu. Se poate face ceva ca si utilizatorii de Apple sa vadă ce pun eu pe blogul meu?

Multumesc.

#2 AvBălțătescu

AvBălțătescu

Critic

• Members
  • PipPipPipPip
  • 876 Mesaje:

Trimis la 27 February 2014 - 11:10

@mirodenia
Dă-mi un link de la blog-ul tău

#3 mirodenia

mirodenia

Junior

• Members
  • Pip
  • 14 Mesaje:

Trimis la 27 February 2014 - 14:31

Cu placere: http://mircela-badea.blogspot.ro/

Multumesc.

:mellow:

#4 Tudor

Tudor

Master Blaster

• Administrators
  • 1452 Mesaje:

Trimis la 27 February 2014 - 14:45

@mirodenia Sunt două motive pentru care un clip YouTube ar putea să nu funcționese pe iPad:

1. A fost inserat pe blog în format Flash. Flash nu există pe iPad, deci zero șanse să-l vizualizezi. Nu știu cum funcționează Blogspot, dar de exemplu în Wordpress, atunci când pun un link către un clip de pe YouTube, se încarcă automat playerul hibrid YouTube, care funcționează și pe iPad.
  2. Un alt motiv ar fi acela că, atunci când a pus pe YouTube filmul respectiv, autorul nu a activat compatibilitatea cu dispozitivele mobile. Chestia asta este de obicei activă automat, însă în unele cazuri trebuie activată manual.

În cazul tău cred că e valabilă problema 1. Vezi prin setările Blogspot dacă poți schimba ceva în ceea ce privește YouTube embed.

#5 AvBălțătescu

AvBălțătescu

Critic

• Members
  • PipPipPipPip
  • 876 Mesaje:

Trimis la 27 February 2014 - 17:12

Ambele sunt valabile
  • mirodenia likes this

#6 mirodenia

mirodenia

Junior

• Members
  • Pip
  • 14 Mesaje:

Trimis la 27 February 2014 - 20:07

Asa, ok, mersi. Deci ce trebuie sa fac? Ma duc la setări in blogger.com si acolo activez ce anume? Compatibilitatea cu dispozitivele mobile? Ok. Sper sa ma descurc, sa găsesc. Ce trebuie exact schimbat?

#7 Nev3rmind

Nev3rmind

Junior

• Members
  • Pip
  • 19 Mesaje:

Trimis la 28 February 2014 - 15:28

Deci ce trebuie sa fac? Ma duc la setări in blogger.com si acolo activez ce anume?

https://support.goog...wer/80767?hl=ro
embed code, nu linkul direct catre clip!

Compatibilitatea cu dispozitivele mobile? Ok. Sper sa ma descurc, sa găsesc. Ce trebuie exact schimbat?

http://answers.yahoo...10191614AABjBsK

#8 mirodenia

mirodenia

Junior

• Members
  • Pip
  • 14 Mesaje:

Trimis la 01 March 2014 - 07:49

Multumesc foarte mult pentru efortul dvs. de a ma ajuta!

1 utilizatori citesc această discuție

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi