Sari la conținut

iPadForum se închide

După patru ani și ceva de existență, iPadForum se închide. :(
Dar... pe mine și pe alți pasionați de iPad-uri, Mac-uri și alte gadgeturi de la Apple ne găsiți în continuare pe MacForum.ro. Așa că, dacă aveți probleme și întrebări legate de device-urile voastre, nu ezitați să vă înscrieți acolo!

Vă așteptăm!

Tudor Vedeanu,
administrator iPadForum.ro

Fotografie

Ipad Retina(Gen 4) vs Ipad Mini Retina

• Please log in to reply
15 replies to this topic

#1 rbmg

rbmg

Junior

• Members
  • Pip
  • 7 Mesaje:

Trimis la 18 May 2014 - 14:35

Buna ziua!

As dori sa achizitionez un Ipad si nu stiu daca ar fi mai ok sa-mi iau Mini Retina sau Ipad 4. Imi place faptul ca 4 are un ecran mai mare dar stiu ca Mini Retina are proprietati mai bune si e o generatie mai noua.Imi fac griji ca daca imi iau 4 intr-un an de zile nu vor mai fi update-uri pentru el si va deveni inutil.As vrea sa ma tina cel putin 3 ani un Ipad pentru ca desi stiu ca merita banii pentru ca este de calitate superioara nu mi se pare ok sa trebuiasca sa imi cumpar unul nou in fiecare an.Deci ar fi mai de viitor sa imi iau un Mini Retina?

A doua problema e ca vreau sa il iau din SUA( Wi-fi only, nu ma complic cu 3G/4G) din Apple Store(mi-l va aduce cineva de acolo). Exista riscul sa nu mearga in Romania? Sa nu pot sa-l inregistrez, sa nu pot descarca pe el/de pe el, sa nu il pot incarca fara sa distrug bateria etc? Sau e ca si cum l-as lua din Ro dar mult mai ieftin? Adica exista probleme de compatibilitate?

Multumesc anticipat!

#2 Octavian

Octavian

Expert

• Members
  • PipPipPipPip
  • 586 Mesaje:

Trimis la 18 May 2014 - 20:41

Singurul lucru la care trebuie sa te gândești este dacă preferi un display mai mare (9,7 inci) sau te mulțumește și dimrnsiunea Mini (8 inci). Ambele sunt Retina și, cu siguranță vei avea update-uri peste 3 ani și la iPad 4. Cu WiFi Only luat din America nu vei avea probleme în România. Deci dilema rămâne mărimea displayului și portabilitatea dată de dimrsiunile diferite.

Sent from my iPad using Tapatalk HD

#3 rbmg

rbmg

Junior

• Members
  • Pip
  • 7 Mesaje:

Trimis la 18 May 2014 - 21:14

In cazul asta, categoric voi alege Ipad 4.Multumesc mult pentru sfat, ma bucur ca am gasit forumul pentru ca nu stiam pe cine sa intreb.

#4 AvBălțătescu

AvBălțătescu

Critic

• Members
  • PipPipPipPip
  • 876 Mesaje:

Trimis la 19 May 2014 - 01:50

@rbmg
Dețin un iPad Air cât și un iPadMini cu Retina, în viața de zi cu zi pentru a scrie câte ceva în word, să trimiți un e-mail, să citești un ziar, să te uiți la un video îți recomand iPad-ul Mini. Recunosc că ambele au avantajele și dezavantajele lor cu ar fi: grutatea, timpul de încărcare a bateriei, manevrabilitatea, chiar și accesoriile contează. Până la urmă, cum a spus și colegul meu Octavian, depinde te dine dacă dorești o tabletă cu un ecran de 9.7' sau 7.9'

#5 rbmg

rbmg

Junior

• Members
  • Pip
  • 7 Mesaje:

Trimis la 19 May 2014 - 11:53

Singura chestie care "nu-mi da pace" e faptul ca Retina mini are procesor A7 de 64 biti.Din cate am inteles procesorul de 64 de biti e o tehnologie pentru viitor si nu prea e de mare folos acum cand nici nu prea sunt aplicatii pentru el si cand ipad-ul are doar 1GB Ram deci practic aia 64 de biti nu prea sunt folositi. Sigur se misca ceva mai repede dar fiind primul meu ipad nu cred ca o sa observ eu secunda aia in plus de asteptare nu? Ma gandesc ca pentru un astfel de procesor e ok sa mai astept cativa ani pana incorporeaza mai multi RAM(4 GB) si ca de asta merge sa-mi iau acum ipad 4.Daca chiar e ceva, la anul cand scot ceva cu 64 bit, 4GB RAM pot pur si simplu sa vand ipad 4 si sa pun o diferenta de bani si sa iau ce e noi atunci.Ma gandesc bine? Am inteles corect chestia asta?

#6 AvBălțătescu

AvBălțătescu

Critic

• Members
  • PipPipPipPip
  • 876 Mesaje:

Trimis la 19 May 2014 - 12:56

De cand ma știu cei de la Apple au folosit maxim 1GB de RAM pentru terminalele lor (iPhone/iPod/iPad). Poate peste încă 5/9 ani vor folosi mai mulți GB de RAM pentru gusturile tale... Prima mea tabletă a fost un iPad 1, la vreme aceea, mi-am luat-o cu 3G și 64GB RAM. La fel am procedat și cu următoarele generații de iPad-uri.

#7 AvBălțătescu

AvBălțătescu

Critic

• Members
  • PipPipPipPip
  • 876 Mesaje:

Trimis la 19 May 2014 - 13:24

Avea 256 MB de RAM "

#8 Shepp

Shepp

Junior

• Members
  • Pip
  • 14 Mesaje:

Trimis la 19 May 2014 - 13:59

Eu iti recomand procesoarele pe 64 biti. Ele sunt pe pc-uri de mult timp iar acum au trecut si pe tablete pentru a scadea timpul de gandire.

Trebuie mentionat ca procesoarele pe 64 au si dezavantaje cum ar fi folosirea unui spatiu mai mare de memorie, consuma mai multa energie, degaja mai multa caldura.

Ca idee un procesor pe 32 biti poate reprezenta 4,294,967,295 de numere iar unul pe 64 biti poate reprezenta 18,446,744,073,709,551,615. E destul de clar ca cel pe 64 biti poate efectua calcule cu numere mult mai mari deci rapiditatea va creste.

Ai spus ca vrei o tableta care sa tina cativa ani. Apple va renunta mai mult ca sigur la update-uri pentru dispozitivele pe 32 biti pentru ca implica modificari majore in software si programatorii costa iar ideea lor este de vanzare a dispozitivelor noi pentru profit.

Cat despre RAM sunt cei de la Samsung care au ajuns la 3GB. Compara un Ipad mini retina cu un galaxy tab pro 8.4 lansat acum 2 luni (cred) si ai sa vezi ca are procesor cu o frecventa mai mare si ram dublu fata de mini retina dar in benchmark iese mai prost.

#9 Octavian

Octavian

Expert

• Members
  • PipPipPipPip
  • 586 Mesaje:

Trimis la 19 May 2014 - 20:54

Eu iti recomand procesoarele pe 64 biti. Ele sunt pe pc-uri de mult timp iar acum au trecut si pe tablete pentru a scadea timpul de gandire.
Trebuie mentionat ca procesoarele pe 64 au si dezavantaje cum ar fi folosirea unui spatiu mai mare de memorie, consuma mai multa energie, degaja mai multa caldura.
Ca idee un procesor pe 32 biti poate reprezenta 4,294,967,295 de numere iar unul pe 64 biti poate reprezenta 18,446,744,073,709,551,615. E destul de clar ca cel pe 64 biti poate efectua calcule cu numere mult mai mari deci rapiditatea va creste.
Ai spus ca vrei o tableta care sa tina cativa ani. Apple va renunta mai mult ca sigur la update-uri pentru dispozitivele pe 32 biti pentru ca implica modificari majore in software si programatorii costa iar ideea lor este de vanzare a dispozitivelor noi pentru profit.

Cat despre RAM sunt cei de la Samsung care au ajuns la 3GB. Compara un Ipad mini retina cu un galaxy tab pro 8.4 lansat acum 2 luni (cred) si ai sa vezi ca are procesor cu o frecventa mai mare si ram dublu fata de mini retina dar in benchmark iese mai prost.

Ideea era să-i limpezim calea prietenului nou venit pe forum, nu să-l băgăm în ceață.

#10 rbmg

rbmg

Junior

• Members
  • Pip
  • 7 Mesaje:

Trimis la 20 May 2014 - 10:11

Deci pana la urma cum e? O sa mai fie sau nu update-uri pentru ipad 4 peste 2-3 ani? Acum sunt mai nehotarata ca niciodata...

#11 Octavian

Octavian

Expert

• Members
  • PipPipPipPip
  • 586 Mesaje:

Trimis la 20 May 2014 - 15:27

Cu siguranță vor mai fi. Abia anul acesta au oprit update-urile la iPad 1.

#12 rbmg

rbmg

Junior

• Members
  • Pip
  • 7 Mesaje:

Trimis la 26 May 2014 - 09:08

Ca sa impac si ecranul de 9.7 si procesorul de generatie noua, o sa imi iau ipad air :)) Solutia perfecta :D  Multumesc pentru sfaturi! Probabil ca o sa revjn cu intrebari dupa ce il cumpar :)

• Octavian likes this

#13 AvBălțătescu

AvBălțătescu

Critic

• Members
  • PipPipPipPip
  • 876 Mesaje:

Trimis la 26 May 2014 - 14:08

@rbmg
Să ai grijă, atunci când îți dă cutia să ai mare grijă ca aceasta să fie sigilată și nu în ultimul rând, iPad-urile nu au căști la pachet.
  • kismacko likes this

#14 Octavian

Octavian

Expert

• Members
  • PipPipPipPip
  • 586 Mesaje:

Trimis la 26 May 2014 - 21:58

Ca sa impac si ecranul de 9.7 si procesorul de generatie noua, o sa imi iau ipad air :)) Solutia perfecta :D Multumesc pentru sfaturi! Probabil ca o sa revjn cu intrebari dupa ce il cumpar :)

Excelentă alegere.

#15 rbmg

rbmg

Junior

• Members
  • Pip
  • 7 Mesaje:

Trimis la 28 May 2014 - 10:12

@rbmg
Să ai grijă, atunci când îți dă cutia să ai mare grijă ca aceasta să fie sigilată și nu în ultimul rând, iPad-urile nu au căști la pachet.

Multumesc mult pentru sfat, o sa il comand din Apple Store, prefer sa dau 20$ in plus si sa stiu ca e in regula decat sa il iau de pe Amazon si sa risc vreo surpriza(stiu ca Amazon e destul de incredere dar au existat si situatii neplacute si nu cred ca e cazul sa ma incurc).

Inca o intrebare: care e diferenta dintre refurbished si new? pentru ca in apple store sunt ambele categorii si nu vad decat o diferenta de pret in rest nu se mentioneaza ca alea refurbished ar avea un defect sau ceva.Stiti cumva despre ce e vorba? 

#16 rbmg

rbmg

Junior

• Members
  • Pip
  • 7 Mesaje:

Trimis la 28 May 2014 - 10:18

Ok nu mai conteaza, tocmai am aflat ca refurbished e cod pentru used.No thanks, prefer unul nou.

• AvBălțătescu likes this

1 utilizatori citesc această discuție

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi