Sari la conținut

iPadForum se închide

După patru ani și ceva de existență, iPadForum se închide. :(
Dar... pe mine și pe alți pasionați de iPad-uri, Mac-uri și alte gadgeturi de la Apple ne găsiți în continuare pe MacForum.ro. Așa că, dacă aveți probleme și întrebări legate de device-urile voastre, nu ezitați să vă înscrieți acolo!

Vă așteptăm!

Tudor Vedeanu,
administrator iPadForum.ro

Fotografie

aplicatie iBooks

• Please log in to reply
11 replies to this topic

#1 Adriana

Adriana

Junior

• Members
  • Pip
  • 14 Mesaje:

Trimis la 27 December 2010 - 17:40

Buna, as dori sa stiu pentru a descarca aplicatia iBooks trebuie sa am neaparat cont pe apple sau iTunes store? Am vazut ca aplicatia iBooks se poate descarca gratis, dar imi cere log in pe cont.
Multumesc

#2 Tudor

Tudor

Master Blaster

• Administrators
  • 1452 Mesaje:

Trimis la 27 December 2010 - 17:44

Toate aplicațiile se descarcă de pe iTunes Store, deci ai nevoie de cont dacă vrei să faci ceva util/plăcut cu iPadul.

#3 Adriana

Adriana

Junior

• Members
  • Pip
  • 14 Mesaje:

Trimis la 27 December 2010 - 17:55

Multumesc!Mi-am facut cont pe apple, il pot folosi si pe iTunes? Si am vazut ca imi cere niste date personale sa completez, adresa, nr de telefon, ce card folosesc,etc.
Imi cer scuze pt detalii dar nu mi-am mai facut pana acum cont pt ceva pe net..Am vazut k pt card nr de card, acela este nr scris pe card?
Si am mai intalnit o problema in completarea datelor...mi se cere area cods si number phone, sunt doua casute separate, am incercat sa imi scriu nr meu de telefon mobil +40xxxxxxx si nu am reusit, trebuie sa scriu altceva aici?

Multumesc mult!!

#4 Eugen Mihalache

Eugen Mihalache

Psiholog

• Members
  • PipPipPipPip
  • 768 Mesaje:

Trimis la 27 December 2010 - 19:18

Da, e vorba de numărul de pe cardul VISA sau MasterCard. Depinde ce folosești.
Depinde în care dintre Apple iTunes Store îți faci contul. Îți fac un exemplu;
Apple iTunes Store Germany.
Adresa conține strada, și numărul , pe același rând.
Codul e separat, numele orașului e separat, țara e separată.
Odată ce ai selectat țara, numai ainevoie să scrii +40 la numerul de telefon, este subînțeles în mod automat.
Deci vei scrie numai numărul tău de mobil sau fix fără 'zerou', adică > pt germania > în prima coloană 176 în adoua coloană 684 134 39
pt. românia ar fi > în prima coloană 744 în a doua coloană 23 45 67.

#5 Adriana

Adriana

Junior

• Members
  • Pip
  • 14 Mesaje:

Trimis la 27 December 2010 - 19:42

multumesc pentru informatii!

Si daca scriu nr de pe cardul meu, visa de exemplu, pe mine ma intereseaza momentan sa iau aplicatiile free, nu mi se iau ceva bani de pe card?

#6 Eugen Mihalache

Eugen Mihalache

Psiholog

• Members
  • PipPipPipPip
  • 768 Mesaje:

Trimis la 28 December 2010 - 00:47

A spus și Tudor, repet, pentru a descărca free apps nu e nevoie de cont bancar, card VISA sau altă formă de plată. Contul nu trebuie neaparat să fie afiliat la vreum cont monetar.

#7 Adriana

Adriana

Junior

• Members
  • Pip
  • 14 Mesaje:

Trimis la 28 December 2010 - 16:43

da, va multumesc pt informatii. numai ca mie imi apare ca vor sa completez pt card bancar, visa sau oricare...daca dau pt free apps imi cere sa ma logez pe cont (mi-am facut cont), si imi cere sa completez si datele pt card.

#8 Eugen Mihalache

Eugen Mihalache

Psiholog

• Members
  • PipPipPipPip
  • 768 Mesaje:

Trimis la 28 December 2010 - 21:15

Postează aici niște ScreeShoturi să vedem și noi te rog. Dar pas cu pas. A tot ce ne poate ajuta să vedem care e problema.

#9 Adriana

Adriana

Junior

• Members
  • Pip
  • 14 Mesaje:

Trimis la 28 December 2010 - 23:43

ok, am incercat sa completez tot ce mi se cere pentru a-mi face contul pe iTunes, inclusiv pt a completa datele pentru card bancar, in cazul in care pe viitor voi dori o aplicatie pe care sa o si cumpar dar am intampinat niste probleme...

asa cum m-a rugat Eugen Mihalache, am postat si niste ScreenShoturi pas cu pas, ce am facut.

Mai intai am accesat App Store din iTunes, am ales Free Apps, am dat clik pe o aplicatie free (iBooks, cea pe care doresc sa o descarc) si mi-a aparut:
Pas1:Imagine atașată

Pas 2: Imagine atașată

Pas 3: Imagine atașată

Pas 4: Imagine atașată

Pas 5: am completat toate datele personale necesare, inclusiv nr cardului meu de credit visa, codul de securitate dar aici apare problema si nu pot avansa in completarea datelor pentru cont...Imagine atașată

Pas 6: Imagine atașată

mi se spune "your payment method was declined. Please enter valid payment method information.

Si nu inteleg de ce, am completat cu datele de pe cardul meu de credit, de la ING, card VISA Electron, nr de card si codul de securitate...si totusi nu imi accepta..

am incercat si metoda de a imi face cont pe iTunes, fara a alege ca metoda de plata cardul, doar ca acea optiune nu mai este valabila, in lista de metode de plata, optiunea "none" lipseste, sunt enumerate diverse tipuri de carduri.

#10 Eugen Mihalache

Eugen Mihalache

Psiholog

• Members
  • PipPipPipPip
  • 768 Mesaje:

Trimis la 29 December 2010 - 02:31

Imagine atașată
Imagine atașată
Imagine atașată
Imagine atașată
Imagine atașată
Imagine atașată
Imagine atașată
Imagine atașată
Imagine atașată
Imagine atașată
  • Tudor likes this

#11 Eugen Mihalache

Eugen Mihalache

Psiholog

• Members
  • PipPipPipPip
  • 768 Mesaje:

Trimis la 29 December 2010 - 02:37

Imagine atașată
Imagine atașată
Imagine atașată
Imagine atașată
Imagine atașată
Imagine atașată
Imagine atașată
Imagine atașată
  • Tudor likes this

#12 Adriana

Adriana

Junior

• Members
  • Pip
  • 14 Mesaje:

Trimis la 29 December 2010 - 09:13

Multumesc mult!

Am reusit pana la urma, cu adresa de email, nu imi accepta caci deja facusem pe una de-a mea pe yahoo, si acum am pus una pe gmail. multumesc inca o data

1 utilizatori citesc această discuție

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi