Sari la conținut

iPadForum se închide

După patru ani și ceva de existență, iPadForum se închide. :(
Dar... pe mine și pe alți pasionați de iPad-uri, Mac-uri și alte gadgeturi de la Apple ne găsiți în continuare pe MacForum.ro. Așa că, dacă aveți probleme și întrebări legate de device-urile voastre, nu ezitați să vă înscrieți acolo!

Vă așteptăm!

Tudor Vedeanu,
administrator iPadForum.ro

Fotografie

instalare iworks pe iPad

• Discuție închisă Această discuție este închisă
12 replies to this topic

#1 Adriana

Adriana

Junior

• Members
  • Pip
  • 14 Mesaje:

Trimis la 27 December 2010 - 17:43

Buna. Cum as putea sa imi instalez aplicatie iworks pe iPad? Trebuie neaparat sa o cumpar de pe Apple Store, eu nu am cont si nici nu as vrea sa imi fac pentru ca imi cere card bancar si nu am.
As putea sa o achizitionez altfel sau sa o gasesc pe net free? Multumesc

#2 Tudor

Tudor

Master Blaster

• Administrators
  • 1452 Mesaje:

Trimis la 27 December 2010 - 17:54

Poți să-ți faci cont pe iTunes Store fără să ai un card. Intri pe iTS România, cauți o aplicație oarecare gratuită (de exemplu din secțiunea Top Free Apps) și după ce-ai găsit-o vei vedea un buton "Get App". Apeși butonul și îți va apărea o fereastră cu "Create New Account". Urmezi pașii ăia de acolo și la un moment dat, la "Payment Method" vei vedea opțiunea None.

iWork gratuit, dacă există, înseamnă software piratat care necesită jailbreak. Nu te sfătuiesc să apelezi la o astfel de soluție.

#3 Adriana

Adriana

Junior

• Members
  • Pip
  • 14 Mesaje:

Trimis la 27 December 2010 - 18:01

Multumesc mult!!! Am sa caut pe iTS Romania.
Astazi am fost la magaziul de unde mi-am luat vineri iPadul, si l-am schimbat caci aveam problema aceea cu el, nu reuseam sa il deschid/incarc. si mi l-au schimbat. iar acum merge, e super. sunt foarte incantata de el,mi-am instalat versiunea 4.2.1., iar acum vreau sa instalez iBooks. si m-ar interesa si aplicatia iWorks, caci am nevoie sa citesc, sa editez in word, excel, pdf.

#4 Adriana

Adriana

Junior

• Members
  • Pip
  • 14 Mesaje:

Trimis la 27 December 2010 - 18:07

imi poti da te rog adresa exact pt iTS romania..ca am cautat pe google si nu am dat de situl corespunzator pt a imi face cont pe itunes fara sa am card. merci

#5 Tudor

Tudor

Master Blaster

• Administrators
  • 1452 Mesaje:

Trimis la 27 December 2010 - 19:11

Deschizi iTunes și vei vedea iTunes Store undeva în coloana din stânga.

#6 doctoru

doctoru

Junior

• Members
  • Pip
  • 18 Mesaje:

Trimis la 27 December 2010 - 23:32

cred ca ar trebui pedepsita cumva reaua credinta.

va dati seama ca adriana nu a facut minimul efort de a citi documentatia stufoasa cu care vine ipadul

in al doliea rand nu o sa pot intelege niciodata cum poti sa dai 600 de euro pe un ipad dar sa te zgarcesti la cateva zeci de ron.

in ultimul rand cred ca nici ei nu ii este clar ce vrea sa faca. sa editeze pdf-uri?

cu putina atentie prin its ala ( va imaginati ca ea a cautata pe google "its" :) )gasesti si unelte free

#7 Eugen Mihalache

Eugen Mihalache

Psiholog

• Members
  • PipPipPipPip
  • 768 Mesaje:

Trimis la 28 December 2010 - 00:44

@doctoru, eu nu am pruceput punctul tău de vedere în raport cu persoana Adrianei.
Adriana prin iTS a vrut să spună; iTunes Store

#8 doctoru

doctoru

Junior

• Members
  • Pip
  • 18 Mesaje:

Trimis la 28 December 2010 - 13:29

@ eugen mihalache

punctul meu de vedere in raport cu userul adriana a fost ca ea nu s-a uitat nici zece secunde pe cutia in care era ipdul.

sigur, poate tu ai alte guidelineuri pe care le urmezi in legatura cu evolutia acestui forum

puteati alege sa educati o comunitate.
ati ales insa numarul de useri, in detrimentul informatiei.

adriana nu a vrut sa spuna itunes store ci its. daca ar fi dat search itunes store ep google ghici care era primul rezultat afisat.

#9 Adriana

Adriana

Junior

• Members
  • Pip
  • 14 Mesaje:

Trimis la 28 December 2010 - 16:40

@doctoru nici eu nu ti-am priceput punctul de vedere. in primul rand vreau sa iti lamuresc neclaritatea, ce nu intelegi tu, nu am dat 600 de euro pe ipad, de fapt n-am dat nici un leu, daca te intereseaza, l-am primit cadou de craciun, si e problema mea daca vreau sa ma zgarcesc sau nu la cativa ron, eu am pus o intrebare cu privire la un subiect de interes pt mine, restul nu ar trebui sa te intereseze, sa intram in detalii. si in al doilea rand, am cerut adresa mai exacta la its, caci Tudor mi-a scris iTS Romania, si nu stiam la ce se refera.
si nu in ultimul rand imi este foarte clar ce vreau sa fac, in ce scopuri vreau sa utilizez ipadul, si cum bine stii, aplicatia iWork este similara cu ce face office-ul, pt word, excel, etc. iti este clar?

P.S. daca esti atat de rautacios nu inteleg ce mai cauti pe forumul acesta, nu trebuie sa imi spui ca reaua credinta trebuie pedepsita...pe acest forum se discuta orice subiect legat de ipad si nu e obligatoriu ca o persoana sa fie as in ipad, sa stie totul, ok? atunci e normal sa puna intrebari.

#10 Eugen Mihalache

Eugen Mihalache

Psiholog

• Members
  • PipPipPipPip
  • 768 Mesaje:

Trimis la 28 December 2010 - 21:32

...sigur, poate tu ai alte guidelineuri pe care le urmezi in legatura cu evolutia acestui forum ...puteati alege sa educati o comunitate...ati ales insa numarul de useri, in detrimentul informatiei.

Cred că greșești afirmând cele de mai sus. Dar nu am nimic împotriva opiniei tale.

...adriana nu a vrut sa spuna itunes store ci its. daca ar fi dat search itunes store ep google ghici care era primul rezultat afisat.

Adiana a scris 'iTS Romania' și nu 'its' după cum spui tu.
Dar consider că nu e nevoie să începem un subiect despre gramatică sau acronime. Nu?
Nu este prima oară când te manifești negativ fără să fi de folos celui sau celei care începe o discuție.
Îți sugerez să încerci ați schimba metoda de abordare pe acest forum cât și pe celalalt. Știi tu care.

#11 doctoru

doctoru

Junior

• Members
  • Pip
  • 18 Mesaje:

Trimis la 29 December 2010 - 01:30

@doctoru nici eu nu ti-am priceput punctul de vedere. in primul rand vreau sa iti lamuresc neclaritatea, ce nu intelegi tu, nu am dat 600 de euro pe ipad, de fapt n-am dat nici un leu, daca te intereseaza, l-am primit cadou de craciun, si e problema mea daca vreau sa ma zgarcesc sau nu la cativa ron, eu am pus o intrebare cu privire la un subiect de interes pt mine, restul nu ar trebui sa te intereseze, sa intram in detalii. si in al doilea rand, am cerut adresa mai exacta la its, caci Tudor mi-a scris iTS Romania, si nu stiam la ce se refera.
si nu in ultimul rand imi este foarte clar ce vreau sa fac, in ce scopuri vreau sa utilizez ipadul, si cum bine stii, aplicatia iWork este similara cu ce face office-ul, pt word, excel, etc. iti este clar?

P.S. daca esti atat de rautacios nu inteleg ce mai cauti pe forumul acesta, nu trebuie sa imi spui ca reaua credinta trebuie pedepsita...pe acest forum se discuta orice subiect legat de ipad si nu e obligatoriu ca o persoana sa fie as in ipad, sa stie totul, ok? atunci e normal sa puna intrebari.

sigur ca nu ai inteles. nu pentru tine am scris.

imi mentin parerea ca nici macar nu te-ai uitat pe cutie unde scrie iTunes. ai preferat sa cauti un forum, sa scrii un post. in grila mea de valori asta se cheama rea credinta.

sigur ca iti e clar ce vrei sa faci. sa editezi pdf-uri printre altele.

pusa cu un alt ton si dupa macar 10 minute de documentare personala intrebarea ar fi sunat altfel. si poate ti-ar fi povestit cineva de gdocs. pe care il poti "lua" gratis de pe net asa cum nadajduiesti tu.

pe forumul asta incerc sa gasesc info referitoare la ipad si softurile adiacente, multumesc de intrebare.
parerea mea (care poate fi diferita de cea a adminului) e ca pe acest forum nu trebuie sa se discute ORICE despre ipad.

@eugen

ca si la topicul cu scoala de soferi (la ala te referi , nu?) observ aceeasi atitudine calduta si impaciutoare indiferent de subiect. nu conteaza ca e o tampenie, daca e o tampenie romaneasca trebuie sa o sustinem. nu conteaza aspectul practic, totul e sa dea frumos.

in final o consideratie mai tehnica asupra problemei:
toata lumea (inclusiv eu mai sus) te trimite la google cand ai o problema. Google insa in multe cazuri returneaza informatii din forumuri. peste cateva saptamani luni, un romanas o sa dea search dupa ipad iworks in paginile romanesti si o sa gaseasca si asta. si o sa se umple de nervi ca e un topic inutil. de aia daca nu ai ochiul format innebunesti pana gasesti ceva mai de nisa pe google. ca sunt tot felul de aiuriti care intreaba banalitati, se formeaza ditamai threadul si relevanta zero.

sigur ca pot sa imi dati ban si ramaneti sa va gratulati intre voi. asta insa nu schimba cu nimic problema.

#12 Eugen Mihalache

Eugen Mihalache

Psiholog

• Members
  • PipPipPipPip
  • 768 Mesaje:

Trimis la 29 December 2010 - 02:15

@doctoru
Îți dau dreptate în ceea ce privește 'tehnica asupra problemei'.
Nu ajută la nimic a da 'ban' cum nu ajută la nimic a ne gratula pe acest forum.
De altfel nici nu știu cine pe cine gratulează aici. Dacă cumva aflii, să mă anunți te rog.
Da, la discuție despre aplicația 'Școala de șoferi' mă refeream.
Nu, nu este corect ce afirmi. Nu împac pe nimeni, nu sunt cald preucm crezi tu. Dar nu doresc să citesc 'flegmă' (uneori paote perversă).
Dacă o discuție îmi pare o tâmpenie, o ignor.

#13 Tudor

Tudor

Master Blaster

• Administrators
  • 1452 Mesaje:

Trimis la 29 December 2010 - 17:45

cred ca ar trebui pedepsita cumva reaua credinta.
va dati seama ca adriana nu a facut minimul efort de a citi documentatia stufoasa cu care vine ipadul

Din partea mea o să răspund cu „RTFM” numai după ce Apple va scoate un manual de utilizare în limba română. Că engleza nu e nimeni obligat s-o știe.
Până atunci însă orice întrebare este binevenită pe acest forum.

1 utilizatori citesc această discuție

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi