Sari la conținut

iPadForum se închide

După patru ani și ceva de existență, iPadForum se închide. :(
Dar... pe mine și pe alți pasionați de iPad-uri, Mac-uri și alte gadgeturi de la Apple ne găsiți în continuare pe MacForum.ro. Așa că, dacă aveți probleme și întrebări legate de device-urile voastre, nu ezitați să vă înscrieți acolo!

Vă așteptăm!

Tudor Vedeanu,
administrator iPadForum.ro

Fotografie

VLC, scos din App Store

• Please log in to reply
9 replies to this topic

#1 Tudor

Tudor

Master Blaster

• Administrators
  • 1452 Mesaje:

Trimis la 08 January 2011 - 10:25

Apple a scos din App Store playerul video VLC, din cauza incompatibilității între licența GNU a softului original VLC, și termenii și condițiile din App Store. Interesant e că nu Apple a fost la originea acestei acțiuni, ci chiar unul dintre programatorii care lucrează la varianta pentru desktop a VLC, Rémi Denis-Courmont, care a reclamat incompatibilitatea la Apple. Iar acum pare satisfăcut de această decizie luată de Apple:

"There's no app for that (anymore).
At last, Apple has removed VLC media player from its application store. Thus the incompatibility between the GNU General Public License and the AppStore terms of use is resolved - the hard way. I am not going to pity the owners of iDevices, and not even the MobileVLC developers who doubtless wasted a lot of their time. This end should not have come to a surprise to anyone."

#2 razvanmac

razvanmac

Junior

• Members
  • Pip
  • 13 Mesaje:

Trimis la 08 January 2011 - 12:06

Ce se va întâmpla cu cei care au deja instalată aplicația? Se va dezinstala automat la sincronizarea cu iTunes?

Păcat, așteptam să apară update-ul în care să se includă suportul pentru subtitrare.

#3 Eugen Mihalache

Eugen Mihalache

Psiholog

• Members
  • PipPipPipPip
  • 768 Mesaje:

Trimis la 08 January 2011 - 12:46

Ce se va întâmpla cu cei care au deja instalată aplicația? Se va dezinstala automat la sincronizarea cu iTunes?

Păcat, așteptam să apară update-ul în care să se includă suportul pentru subtitrare.

Nu se va dezinstala. Suportul pentru subtitrare va fi inclus, indiferent că e sau nu în App Store.

#4 razvanmac

razvanmac

Junior

• Members
  • Pip
  • 13 Mesaje:

Trimis la 08 January 2011 - 13:17

Suportul pentru subtitrare va fi inclus, indiferent că e sau nu în App Store.

Cum?! Nu înțeleg....mai exact cum vom instala acea versiune cu suport pentru subtitrări?

#5 razvanmac

razvanmac

Junior

• Members
  • Pip
  • 13 Mesaje:

Trimis la 08 January 2011 - 13:23

... App Store.

Este vorba de iTunes App Store...nu de Mac App Store. Eu așa am înțeles.

#6 Eugen Mihalache

Eugen Mihalache

Psiholog

• Members
  • PipPipPipPip
  • 768 Mesaje:

Trimis la 08 January 2011 - 13:30

Oha, am încurcat MacApp Store cu iTunes App Store, mai exact l-am îmbiat. Scuzele mele.

#7 ClaudiuT

ClaudiuT

Senior

• Members
  • PipPipPip
  • 357 Mesaje:

Trimis la 10 January 2011 - 08:52

Apple a scos din App Store playerul video VLC, din cauza incompatibilității între licența GNU a softului original VLC, și termenii și condițiile din App Store.

Asta înseamnă că nu vom mai vedea în AppStore nici o aplicație lansată sub licența GNU?

#8 Tudor

Tudor

Master Blaster

• Administrators
  • 1452 Mesaje:

Trimis la 10 January 2011 - 13:15

Asta înseamnă că nu vom mai vedea în AppStore nici o aplicație lansată sub licența GNU?

Asta depinde de câte reclamații vor mai face la Apple "talibanii licențelor". :)
Mai multe detalii despre App Store și GPL, aici.

#9 Eduard

Eduard

Membru

• Members
  • PipPip
  • 121 Mesaje:

Trimis la 18 July 2013 - 20:30

Se pare ca VLC se intoarce (conform articolului) si va fi disponibil in curand la acest link:

https://itunes.apple...app/id650377962

#10 Tudor

Tudor

Master Blaster

• Administrators
  • 1452 Mesaje:

Trimis la 19 July 2013 - 13:14

Da, s-a întors VLC pe iOS și, deși e un player slab în comparație cu altele, are un singur mare atu: este (probabil?) singurul player video care poate reda filme cu sunet AC-3 (Dolby Digital). Am verificat chiar acum. Cică ar merge și sunetul DTS, dar nu am la îndemână un fișier să verific.

Anul trecut toate playerele video pe bani din App Store au scos suportul pentru AC-3 sau DTS, din cauza licențelor pe care trebuiau să le plătească.

1 utilizatori citesc această discuție

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi