Sari la conținut

iPadForum se închide

După patru ani și ceva de existență, iPadForum se închide. :(
Dar... pe mine și pe alți pasionați de iPad-uri, Mac-uri și alte gadgeturi de la Apple ne găsiți în continuare pe MacForum.ro. Așa că, dacă aveți probleme și întrebări legate de device-urile voastre, nu ezitați să vă înscrieți acolo!

Vă așteptăm!

Tudor Vedeanu,
administrator iPadForum.ro

Fotografie

iPad - Pentru fotografi

• Please log in to reply
12 replies to this topic

#1 AngellOne

AngellOne

Junior

• Members
  • Pip
  • 4 Mesaje:

Trimis la 21 January 2011 - 16:47

Buna ziua, eu sunt nou pe aici, pt ca mai nou am un iPad si m-am nascut invatat. Si cum prima treapta spre intelepciune este intrebarea ...asta fac si eu, intreb oamenii si poate imi alin si eu o mare durere. In concluzie , oameni buni am un ipad si mi-am cumparat Aple camera kit pe care o folosesc sa descarc fotografiile (ori de pe card ori direct din aparat). Bineinteles ca ipad-ul le importa in Photo. So far..... so good. Ei bine acum incep problemele mele. Intrebarea mea este cum pot organiza fotografiile acolo ..se ex: cum le pot muta dintr-un album im altul. A doua problema este ca dupa ce am descarcat fotorafile de pe memory flash cum le transfet in laptop?

Multumesc mult anticipat

id mess : gabioanes

#2 Tudor

Tudor

Master Blaster

• Administrators
  • 1452 Mesaje:

Trimis la 21 January 2011 - 20:09

Din păcate în Photos pe iPad nu prea poți face mare lucru, în afară de a vizualiza pozele. Organizarea lor se face pe computer. Dacă ai Mac atunci folosești iPhoto iar dacă ai Windows faci foldere cu poze pe care le pui pe iPad folosind iTunes. Fiecare folder va deveni un album în Photos.

Transferul pozelor de pe iPad pe laptop se face ca în cazul unei camere foto. De exemplu pe Mac eu conectez iPadul la computer apoi deschid iPhoto sau Image Capture, aplicații care văd pozele de pe iPad și le pot descărca.

#3 Eduard

Eduard

Membru

• Members
  • PipPip
  • 121 Mesaje:

Trimis la 28 February 2011 - 01:14

... dacă ai Windows faci foldere cu poze pe care le pui pe iPad folosind iTunes. Fiecare folder va deveni un album în Photos.

Apoi, in fiecare album, nu exista posibilitatea de a le eticheta si de a le sorta in functie de aceste etichete?

#4 Tudor

Tudor

Master Blaster

• Administrators
  • 1452 Mesaje:

Trimis la 02 March 2011 - 08:23

Pe iPad nu poți decât să vezi decât poze care au fost dinainte sortate în albume, pe computer. Nu ai opțiuni de reorganizare și etichetare a pozelor direct pe iPad.

#5 gxg

gxg

Junior

• Members
  • Pip
  • 99 Mesaje:

Trimis la 02 March 2011 - 13:49

Absolut corect ce spune Tudor. Exista insa numeroase aplicatii ce permit ceea ce-ti doresti tu.Eu folosesc Photo-Sort.

#6 Eduard

Eduard

Membru

• Members
  • PipPip
  • 121 Mesaje:

Trimis la 03 March 2011 - 00:30

Va multumesc la aman2!

#7 Radu Z

Radu Z

Junior

• Members
  • Pip
  • 43 Mesaje:

Trimis la 21 April 2011 - 01:19

de pus le-am pus dar cum le scoatem. ma cam chinui sa sterg cateva si nu prea-mi iese. ma ajuta si pe mine cineva ?

#8 AngellOne

AngellOne

Junior

• Members
  • Pip
  • 4 Mesaje:

Trimis la 21 April 2011 - 08:40

de pus le-am pus dar cum le scoatem. ma cam chinui sa sterg cateva si nu prea-mi iese. ma ajuta si pe mine cineva ?

Cu respect. Eu le scot conectand iPad-ul la un Mac Book Pro si Adobe Lightroom 3.0. Automat dupa conectare iPad-ul este vazut de catre Lightroom ca fiind un dispozitiv de stocare si le poti descarca (import) de acolo exact cum se face cu fiecare aparat foto.

#9 Tudor

Tudor

Master Blaster

• Administrators
  • 1452 Mesaje:

Trimis la 21 April 2011 - 09:23

Daca vrei sa stergi poze pe iPad: ai in Poze (Photos) un buton in dreapta-sus, il apesi si intri in modul de organizare a pozelor, unde le poti selecta si sterge.

#10 Radu Z

Radu Z

Junior

• Members
  • Pip
  • 43 Mesaje:

Trimis la 21 April 2011 - 13:14

Daca vrei sa stergi poze pe iPad: ai in Poze (Photos) un buton in dreapta-sus, il apesi si intri in modul de organizare a pozelor, unde le poti selecta si sterge.

Ok, mersi, numai ca unele poze nu le pot sterge deloc. Butonul de delete nu se activeaza.

#11 Luci

Luci

Membru

• Members
  • PipPip
  • 190 Mesaje:

Trimis la 21 April 2011 - 13:44

Ok, mersi, numai ca unele poze nu le pot sterge deloc. Butonul de delete nu se activeaza.

Alea sunt importate cu iTunes. Se sterg prin iTunes.

#12 Tudor

Tudor

Master Blaster

• Administrators
  • 1452 Mesaje:

Trimis la 22 April 2011 - 19:00

Corect: eu aveam pe iPad poze salvate din Safari, pe alea le pot șterge direct de pe iPad, fără iTunes.

#13 Radu Z

Radu Z

Junior

• Members
  • Pip
  • 43 Mesaje:

Trimis la 22 April 2011 - 20:39

Multumesc mult. Sa rezolvat totul

1 utilizatori citesc această discuție

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi