Sari la conținut

iPadForum se închide

După patru ani și ceva de existență, iPadForum se închide. :(
Dar... pe mine și pe alți pasionați de iPad-uri, Mac-uri și alte gadgeturi de la Apple ne găsiți în continuare pe MacForum.ro. Așa că, dacă aveți probleme și întrebări legate de device-urile voastre, nu ezitați să vă înscrieți acolo!

Vă așteptăm!

Tudor Vedeanu,
administrator iPadForum.ro

Fotografie

Posturi tv pe ipad

• Please log in to reply
49 replies to this topic

#1 lukasta

lukasta

Junior

• Members
  • Pip
  • 7 Mesaje:

Trimis la 01 April 2011 - 15:38

stiti cumva vreu app, prin care pot vizualiza tv romanesc...??

am gasit "SPB TV", dar nu are in lista decat pe antena 2 ... si nu prea ma incanta,

macar cele de stiri mi-as dori sa le pot vedea, ca antena 3 si realitatea

#2 gxg

gxg

Junior

• Members
  • Pip
  • 99 Mesaje:

Trimis la 02 April 2011 - 12:59

Ar fi aplicatia de la Orange dar e hotie pe fata pentru ca streamingul se poate face doar pe 3G , nu si pe WiFi. Exista insa site-uri de unde se poate face streamingul si care funcționează foarte bine si pe WiFi si pe 3G:
http://www.dolcetv.r...ex/quality/high ,
http://www.mediadirect.ro/mobile/
Succes

#3 lukasta

lukasta

Junior

• Members
  • Pip
  • 7 Mesaje:

Trimis la 02 April 2011 - 23:44

Multumesc, media direct functioneaza perfect. Nu imi dream neaparat app. Este perfect si pe web.

#4 gxg

gxg

Junior

• Members
  • Pip
  • 99 Mesaje:

Trimis la 03 April 2011 - 03:31

Cu placere.Bine ar fi daca cei ce mai stiu site-uri de streaming TV le-ar mediatiza!

#5 Tudor

Tudor

Master Blaster

• Administrators
  • 1452 Mesaje:

Trimis la 03 April 2011 - 23:44

Mediadirect merge grozav, nu stiam de acel site, mulțam fain gxg!

#6 Luci

Luci

Membru

• Members
  • PipPip
  • 190 Mesaje:

Trimis la 04 April 2011 - 02:54

Nici eu nu știam. Merci

#7 Fmac

Fmac

Membru

• Members
  • PipPip
  • 205 Mesaje:

Trimis la 04 April 2011 - 08:19

Banuiesc ca il stiti pe filmon.com. Din pacate nu e chiar gratuit, dar se poate vedea cate ceva.

#8 gxg

gxg

Junior

• Members
  • Pip
  • 99 Mesaje:

Trimis la 04 April 2011 - 11:45

Apropos de aplicatia de la orange pe care am amintit-o in primul post , am gasit in referintele unei aplicatii oarecum similare informatia ca Apple limiteaza streamingul prin 3G la 5 minute in cazul aplicatiilor care permit asta doar prin 3G .Stie cineva ceva de treaba asta!
Trebuie sa recunosc problema personala :) pe care o am cu respectivii dupa lansarea aplicatiei ce initial permitea traficul prin wifi (primele 2 zile) dupa care l-au limitat la 3G fara nici o notificare. Anuntarea schimbarii a aparut dupa cca. 2 saptamani de review-uri pline de ....ganduri bune.

Imagini atașate

• 1000000142.png

#9 boboc

boboc

Membru

• Members
  • PipPip
  • 184 Mesaje:

Trimis la 04 April 2011 - 20:28

Super tari site-urile,nu le stiam.
Multumesc,

#10 Eugen Mihalache

Eugen Mihalache

Psiholog

• Members
  • PipPipPipPip
  • 768 Mesaje:

Trimis la 04 April 2011 - 20:56

... http://www.dolcetv.r...ex/quality/high , ...

'Acest stream poate fi vizionat doar de pe teritoriul Romaniei.'

#11 AlexP

AlexP

Junior

• Members
  • Pip
  • 29 Mesaje:

Trimis la 05 April 2011 - 08:22

1. mediadirect merge pe iPad2 fără a fi nevoie de instalarea unor aplicaţii auxiliare?

2. Merge şi 3G şi WiFi (MiFi) ?

Mersi

#12 Luci

Luci

Membru

• Members
  • PipPip
  • 190 Mesaje:

Trimis la 05 April 2011 - 12:14

1. Da
2. Probabil ca da

#13 gxg

gxg

Junior

• Members
  • Pip
  • 99 Mesaje:

Trimis la 06 April 2011 - 01:57

Da la ambele intrebari.

#14 Tudor

Tudor

Master Blaster

• Administrators
  • 1452 Mesaje:

Trimis la 09 April 2011 - 08:51

Apropos de aplicatia de la orange pe care am amintit-o in primul post , am gasit in referintele unei aplicatii oarecum similare informatia ca Apple limiteaza streamingul prin 3G la 5 minute in cazul aplicatiilor care permit asta doar prin 3G .Stie cineva ceva de treaba asta!

Apple zice așa: dacă durata streamului transmis prin 3G este de peste 10 minute, sau streamul depășește 5 MB în 5 minute, atunci aplicațiile trebuie să utilizeze HTTP Live Streaming și să ofere și o variantă low-quality a streamului. Așadar Apple NU limitează streamingul la 5 minute, ci ăia care au făcut aplicația nu sunt în stare să se conformeze cu regulile pentru streaming.

#15 gxg

gxg

Junior

• Members
  • Pip
  • 99 Mesaje:

Trimis la 10 April 2011 - 13:07

Apple zice așa: dacă durata streamului transmis prin 3G este de peste 10 minute, sau streamul depășește 5 MB în 5 minute, atunci aplicațiile trebuie să utilizeze HTTP Live Streaming și să ofere și o variantă low-quality a streamului. Așadar Apple NU limitează streamingul la 5 minute, ci ăia care au făcut aplicația nu sunt în stare să se conformeze cu regulile pentru streaming.

La asta ma refeream si eu. Problema mea era cu Orange nu cu Apple si intrebarea era daca Orange nu incalca anumite reguli prin conditionarea streamingului de 3G (nefiind permis si WiFi-ul)?

#16 Tudor

Tudor

Master Blaster

• Administrators
  • 1452 Mesaje:

Trimis la 11 April 2011 - 13:28

Nu, Orange nu înalcă nicio regulă. Din câte bănuiesc fie nu vor, fie nu pot să ofere acele posturi folosind tehnologia HTTP Live Streaming.

#17 toma22

toma22

Junior

• Members
  • Pip
  • 7 Mesaje:

Trimis la 16 April 2011 - 20:54

Ar fi aplicatia de la Orange dar e hotie pe fata pentru ca streamingul se poate face doar pe 3G , nu si pe WiFi. Exista insa site-uri de unde se poate face streamingul si care funcționează foarte bine si pe WiFi si pe 3G:
http://www.dolcetv.r...ex/quality/high ,
http://www.mediadirect.ro/mobile/
Succes

O intrebare:

La site-ul dolcetv.ro imi cere sa instalez adobe flash player. In momentul in care incerc sa il instalez imi spune ca apple are anumite restrictii cu privire la acest program si nu il pot instala pana apple nu isi ridica restrictiile. Ce e de facut ? mai intampina cineva aceasta problema?

Multumesc

#18 Tudor

Tudor

Master Blaster

• Administrators
  • 1452 Mesaje:

Trimis la 16 April 2011 - 22:16

Nu există Flash pe iPad.

#19 boboc

boboc

Membru

• Members
  • PipPip
  • 184 Mesaje:

Trimis la 16 April 2011 - 22:32

Poate vor disparea definitiv tensiuniile dintre Apple si Adobe si poate vor crea un Flash decent in curand.
Semne de impacare intre giganti ar fi:

http://appleinsider....g_standard.html

#20 Eugen Mihalache

Eugen Mihalache

Psiholog

• Members
  • PipPipPipPip
  • 768 Mesaje:

Trimis la 16 April 2011 - 22:52

Pe de altă parte nu înțeleg de ce toată lumea face stream utilizând Flash-ul. Doar există și alte formate, mult mai generale și poate mai la îndemână și de o calitate mult mai bună...
Informație de ultimă oră: APSB11-07

1 utilizatori citesc această discuție

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi