Sari la conținut

iPadForum se închide

După patru ani și ceva de existență, iPadForum se închide. :(
Dar... pe mine și pe alți pasionați de iPad-uri, Mac-uri și alte gadgeturi de la Apple ne găsiți în continuare pe MacForum.ro. Așa că, dacă aveți probleme și întrebări legate de device-urile voastre, nu ezitați să vă înscrieți acolo!

Vă așteptăm!

Tudor Vedeanu,
administrator iPadForum.ro

Fotografie

Convertirea fișierelor PDF în ePub

• Please log in to reply
35 replies to this topic

#21 Tudor

Tudor

Master Blaster

• Administrators
  • 1452 Mesaje:

Trimis la 08 August 2010 - 21:08

Tudor, nu stiu cum ai reusit tu utilizand calibre, eu unul cred ca nu este posibil sa convertesti cu diacritice. Poate ne faci un tutorial "step by step" pe un exemplu concret? As prefera calibre pentru multitudinea de optiuni pe care le are.

Testul meu a fost simplu:

1. Neavând nicio carte românească în format RTF, am creat pur și simplu un fișier RTF în care am scris ceva cu diacritice.
2. Am adăugat RTF-ul în Calibre.
3. Am dat Convert books și nu am modificat nimic în setările de conversie.
4. Am pus fișierul EPUB rezultat pe iPad. Diacriticele se văd OK.

PS: cred că ar trebui să precizez că folosesc Calibre pe Mac OS X.

#22 Esenats

Esenats

Junior

• Members
  • Pip
  • 2 Mesaje:

Trimis la 08 August 2010 - 21:24

Testul meu a fost simplu:

1. Neavând nicio carte românească în format RTF, am creat pur și simplu un fișier RTF în care am scris ceva cu diacritice.
2. Am adăugat RTF-ul în Calibre.
3. Am dat Convert books și nu am modificat nimic în setările de conversie.
4. Am pus fișierul EPUB rezultat pe iPad. Diacriticele se văd OK.

PS: cred că ar trebui să precizez că folosesc Calibre pe Mac OS X.

Multumesc pentru raspuns.

Am incercat Calibre si pe OS X si pe Windows cu acealasi rezultat... O sa mai incerc. Probabil e o chestiune de setari.

Esenats

#23 Fmac

Fmac

Membru

• Members
  • PipPip
  • 205 Mesaje:

Trimis la 10 August 2010 - 14:39

Iata cum fac eu conversia fisierelor doc in epub:
Deschid doc cu Pages, export pdf, incarc pdf-ul in calibre, apoi send to iPad.
Chiar daca pare complicat va spun eu ca nu e. Functioneaza fara probleme diacriticele.

#24 Tudor

Tudor

Master Blaster

• Administrators
  • 1452 Mesaje:

Trimis la 11 August 2010 - 09:51

Poate cineva să-mi trimită și mie o carte în format RTF, care nu vrea să se convertească cu diacritice? Aș vrea să văd unde e problema.

#25 Lavinia

Lavinia

Junior

• Members
  • Pip
  • 8 Mesaje:

Trimis la 19 October 2010 - 22:55

Calibre are acum și limba română

#26 Mircea28

Mircea28

Junior

• Members
  • Pip
  • 1 Mesaje:

Trimis la 01 November 2010 - 00:16

Calibre are acum și limba română

Degeaba are limba romana ca diacriticele tot nu merg...

#27 Tudor

Tudor

Master Blaster

• Administrators
  • 1452 Mesaje:

Trimis la 01 November 2010 - 09:37

Pentru cei care zic că nu merg diacriticele în Calibre, iată un test:

1. Pe sistem nou instalat (Mac OS X) am pus Calibre cu interfața în engleză și nu am modificat absolut nimic la Preferințe, deci este „out-of-the-box”.

2. Ca să fac rost de o carte cu diacritice pentru teste am mers pe pagina asta și am descărcat „Amintiri despre începuturi”.

3. Deoarece Calibre nu a fost în stare să convertească un DOC în EPUB, a trebuit să-l salvez ca RTF (apropo: Calibre face urât la RTF-urile salvate din Office 2011 pentru Mac; am folosit TextEdit).

4. Am adăugat RTF-ul în Calibre și l-am convertit în EPUB.

5. Rezultatul:

calibre.jpg

„Greșesc” eu undeva? ;)

#28 Andrei

Andrei

Junior

• Members
  • Pip
  • 2 Mesaje:

Trimis la 18 March 2011 - 13:31

Salut, intradevar unele documente cu diacritice merg convertite in Calibre, altele nu. Cred ca e din cauza modului in care a fost scris documentul, poate a fontului nu-mi dau seama. Pentru cine vrea sa investigheze atasez un pdf cu diacritice care nu se converteste bine cu Calibre pe Mac OSX.

Pentru cei care zic că nu merg diacriticele în Calibre, iată un test:

1. Pe sistem nou instalat (Mac OS X) am pus Calibre cu interfața în engleză și nu am modificat absolut nimic la Preferințe, deci este „out-of-the-box”.

2. Ca să fac rost de o carte cu diacritice pentru teste am mers pe pagina asta și am descărcat „Amintiri despre începuturi”.

3. Deoarece Calibre nu a fost în stare să convertească un DOC în EPUB, a trebuit să-l salvez ca RTF (apropo: Calibre face urât la RTF-urile salvate din Office 2011 pentru Mac; am folosit TextEdit).

4. Am adăugat RTF-ul în Calibre și l-am convertit în EPUB.

5. Rezultatul:

calibre.jpg

„Greșesc” eu undeva? ;)

Fișiere atașate

#29 Tudor

Tudor

Master Blaster

• Administrators
  • 1452 Mesaje:

Trimis la 19 March 2011 - 20:46

Salut, intradevar unele documente cu diacritice merg convertite in Calibre, altele nu. Cred ca e din cauza modului in care a fost scris documentul, poate a fontului nu-mi dau seama. Pentru cine vrea sa investigheze atasez un pdf cu diacritice care nu se converteste bine cu Calibre pe Mac OSX.

Cu PDF-urile nu știu de ce nu merge, m-am chinuit și eu un pic și n-am reușit. Teoretic la conversia în Calibre se poate specifica codarea textului, dar nu am reușit să găsesc niciun parametru care să funcționeze (am încercat cu codările iso-8859-2, iso-8859-16, cp1250, nu a mers).

Dar de ce vrei să convertești PDF-urile? Le poți citi așa cum sunt în iBooks.

#30 Tudor

Tudor

Master Blaster

• Administrators
  • 1452 Mesaje:

Trimis la 19 March 2011 - 21:16

PS: E ceva în neregulă cu acel PDF, dacă fac copy/paste din el într-un fișier text, se pierd diacriticele.

#31 Andrei

Andrei

Junior

• Members
  • Pip
  • 2 Mesaje:

Trimis la 19 March 2011 - 23:15

Da, e ceva ciudat cu pdf-ul asta. PDF-urile nu se pot citi la fel de bine ca epub pe un ecran mic ca cel de la iPhone, din acest motiv vreau sa-l convertesc.

PS: E ceva în neregulă cu acel PDF, dacă fac copy/paste din el într-un fișier text, se pierd diacriticele.

#32 gillone

gillone

Junior

• Members
  • Pip
  • 1 Mesaje:

Trimis la 14 April 2011 - 20:22

Am deschis rtf apoi Ctrl+A (select all) am schimbat fontul cu Arial -- si apoi save.
Dupa asta Calibre converteste la epub cu diacritice din rtful nou in Arial
Simplu

#33 shobosorin

shobosorin

Junior

• Members
  • Pip
  • 2 Mesaje:

Trimis la 05 November 2011 - 23:17

Am deschis rtf apoi Ctrl+A (select all) am schimbat fontul cu Arial -- si apoi save.
Dupa asta Calibre converteste la epub cu diacritice din rtful nou in Arial
Simplu

Da, si asta functioneaza foarte bine...

#34 shobosorin

shobosorin

Junior

• Members
  • Pip
  • 2 Mesaje:

Trimis la 05 November 2011 - 23:22

Salutare tuturor,

Dupa ce m-am chinuit, enervat si plictisit incercand sa convertesc in epub utilizand calibre(care de altfel e un program super ok atata timp cat nu te intereseaza diacriticele), am identificat intr-un tarziu o solutie: entering Atlantis Word Processor. http://www.atlantisw...n/downloads.htm

Singura problema e pretul: 35 de dolari. Partea buna este ca softul e "try before you buy" si iti permite sa-l utilizezi gratuit 30 de zile.

Cum functioneaza? Foarte simplu! Deschizi cartea/fisierul in format rtf/doc (nu suporta pdf sau nu am gasit eu)-> File->Save Special->Save As eBook-> alegeti unde doriti sa salveze cartea -> cateva mici setari (titlu, autor, etc) -> Victorie! Avem una bucata carte cu caractere romanesti.

E cel mai simplu program de conversie!
si are ca bonus Batch conversion... (File->Save Special->Batch conversion... ) care face toata treaba cu fisierele de tip doc, docx, txt, rtf transformindu-le in e-pub.
(...exista si serial functional...pentru cei mai putin formali)

#35 HarD

HarD

Junior

• Members
  • Pip
  • 3 Mesaje:

Trimis la 07 November 2011 - 17:28

Exista o solutie (destul de simpla) la problema lipsei diacriticelor in urma convertirii cu ajutorul Calibre.
<o paranteza>: problema rezida dintr-un bug al formatului RTF. Aceasta, desi salveaza corect textul cu diacritice, in header pastreaza o informatie gresita legata de codul de pagina ANSI. <o paranteza>
Pentru rezolvarea problemei, inainte de convertirea fisierului cu ajutorul Calibre trebuie sa:
1. deschideti fisierul RTF cu ajutorul Notepad (atentie, nu wordpad sau altceva)
2. Pe primul rand, printre celelalte caractere, exista si "ansicpg1252" - fara ghilimele
3. Inlocuiti 1252 cu 1250 in textul de la punctul 2 de mai sus.
4. Salvati fisierul
Gata, acum Calibre va converti corect RTF-ul

#36 tudor96stani

tudor96stani

Junior

• Members
  • Pip
  • 6 Mesaje:

Trimis la 04 December 2011 - 15:02

Eu am găsit un program PDF to ePub converter, care a mers fără probleme. Am descarcat versiunea free, si cand mă întreabă cand in deschid "Do you want to buy the full version?" dau click pe later si merge. Si pe iPad diacriticele le accepta, doar ca in carte arat ca si cand ar fi scrise cu doua fonturi. Singura problema e cand apar imagini..

1 utilizatori citesc această discuție

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi